Маньковичі. Видовищна демонстрація

Віктор Місіюк, Культура
07/04/2020, Leave a comment

Одна з найвідоміших фотографій власника маньковицького палацу зображує його разом із мисливським псом, яких розводила Ізабела Радивил, на тлі мисливської здобичи великого полювання 1937 року. Подія стала одною з самих видовищних з усіх маньковицьких полювань. Причин було дві. По-перше Кароль Радивил організував вражаючу демонстрацію трофеїв. По-друге, мисливців супроводжували високо професійні фотографи.

Учасниками полювання на Ольманських болотах 26-30 січня 1937 року були як граф Станислав Замойський, граф Павло Потоцький, Юлій Тєбе, Кароль Ендер, граф Зигмунт Вєльопольський, відомий політик, біохімик, професор Стефан Донбровський, Ян Чєхановський, князь Мачєй Радивил, власник маєтку в Великих Малюсах Адольф Штейнгаґен, співвласник фабрики паперу і целюлози, промисловець Фелікс Штейнгаґен, Януш Здзєховський, Роман Роговський, граф Ян Шептицький і, власне, князь Кароль Радивил.

За п’ять днів було впольовано 86 кабанів в тому числі 13 боровів, 2 рисі, 2 лиса і 10 косуль. Для демонстрації трофеї звезено до палацу в Маньковичах, де зроблено великe дерев’яну конструкцію – “покот”. Практика підвішування здобичи серед аристократії була досить поширена. Але після війни зберігали таку традиції переважно у східніх воєводствах. Найбільш показовим в тому плані був саме Кароль Радивил. Зрівнятися в тому з князем було складно. В інших місцях поза Ольманськими болотами уявити таку кількість упольованого наврядчи хтось міг. В центрі вісіли найбільші туші боровів, зменшуючись до країв. Косуль, рисів, лисів розвішували і розставляли зверху. Завдяки тодішній пресі князівський палац в Маньковичах запам’ятався саме видовищними кадрами з близько сотнею упольованих кабанів. Зроблені вони були, переважно в 1937 і 1938 роках.

На полюванні 1937 року було кілька фотографів. І такі, як нині маловідомий, Бр.Айзенберг зі Столина. І так як фотограф, відеооператор, режисер Володимир Пухальський. На той час уродженець Львівщини вже був відомий серед натуралістів. В 1934 році він здобув першу премію часопису “Lowiec Polski”. Співпарацював зі відомим часописом “National Geographic Magazin”. Зимовий сезон 1937 року приніс Пухальському всесвітню славу. На берлінський всесвітній мисливський виставці  його фото “Боров взимку” отримало золоту медаль. Кадри полювання на кабанів на Ольманських болотах, з вражаючими стадами, публіка встигла побачити ще до початку Другої світової війни.

Власник маньковицького маєтку запросив режисера на полювання також і в наступному році, коли місце для підвішування трофеїв ще збільшили …

Залишити відповідь