Маньковичі: Найбільше полювання

Віктор Місіюк, Культура
23/04/2020, Leave a comment

В 1931 році відбулося найбільше полювання на кабана в Польщі і усій Європі. Не дивно, бо проходило воно в найбільшому приватному мисливському маєтку регіону.

Того року в давидгородоцьку ординацію, яка розкинулася на території величезних Ольманських боліт Столинського повіту, прибув в супроводі ад’ютанта Зигмунта Гужевського президент Другої Річіпосполитої Ігнатій Мосцицький.

Керівника країни вітали господарі давид-городоцької ординації князь Кароль Радивил і княгиня Ізабела Радивил, яка, до того, була єдиною дамою великого аристократичного товариства.

Полювання було організовано “у 12 рушниць”. В ньому взяли участь родичі Радивилів, представники відомих родів, військові. На фото видно що за столом зліва направо: граф Бенедикт Владислав Тишкевич (перший зліва), граф Павло Потоцький (другий зліва), князь Кароль Радивил (третій зліва), генерал Картон де Віарт (четвертий зліва), полковник Єжи Волковицький (п’ятий зліва), ад’ютант президента Зигмунт Гужевський (шостий зліва), граф Бенедикт Ян Тишкевич (сьомий зліва, сидить в центрі), полковник Ян Глоговський (восьмий зліва), княжна Ізабела Радивил (дев’ята зліва), президент Ігнатій Мошчіцький (десятий зліва, сидить першим за столом), князь Ієроним Радивил (одинадцятий зліва, виглядає з-за президента), а також Михайло Мошчіцький (стоїть зліва), граф Адам Ремігій Гроховський (стоїть справа).

В організації візиту президента, який тривав два дні, 16 і 17 січня 1931 року, була задіяна велика кількість людей. Прогін організовано у вигляді так званих черт, в яких взяли участь 1000 загоничів. На великих полюваннях за звичай бувала велика кількість загоничів. Але таких масштабів, як у 1931 році, пригадати було важко.  Хоча й було кому. Найстарішому радивилівському ловчому Грицю, було семидесят чотири роки.

Безпосередньо на місці розташування президента крім ад’ютанта супроводжував ще й бічний стрілок Станислав Шиманяк. Завданням якого, як можна здогадатись, було добивання підранків.

Автор статті “100 кабанів на покладі. Поліська пуща – мисливський рай” писав:  “В 1932 році в турсько-ладецькому районі на території ординації одбулося велике полювання на кабанів в якому взяв участь тогочасний президент Річі Посполитої проф. Ігнат Мошчицький. Було то одне з найбільших полювань, які пам’ятають старі мисливці. Пало тоді близько 100 кабанів.”

Автор помилився кілька разів. Згадане ним відбулося на рік раніше. Крім того, як би неймовірно не виглядав текст статті реальність було ще більш вражаюча. Під час першого прогону було підстрілено 72 кабани. Рекордний результат в історії світових полювань. Дехто з мисливців тоді підстрілив по 11-12 кабанів з одного місця. Під час першої облави вистріляно 300 набоїв. Під час другого прогону мисливці вцілили ще 17 кабанів. При тому значна  вепрів прорвались по льду на замерзлі болота. Загалом в перший день було підстрілено 89 кабанів.

Другий день виглядав скромніше, але загальна кількість добутих диків була помітно більше ста. Усього з два дні мисливськими трофеями стали 127 кабанів і 3 вовки, однин пугач.

На довгі дистанції мисливці переміщались на санях. Для зручності вони були зроблені з ресорами, болотниками і довгими низькими шкіряними сходинками. Ззаду були передбачений великий кошик для трофеїв. Найбільше полювання закінчилось. Президент сів в сані і рушив з Поліської пущі в бік Столина. Загоничі організували йому гучні проводи, викрикували вітання, трубили у  мисливські сурми. … Подія наробила шуму не тільки в країні, але й за її межами.

Не дивно, що ініціатор найбільшого в Європі полювання, організатор воєводського Союзу мисливців князь Кароль Радивил одним з перших отримав в 1932 році мисливське відзначення – “Гоноровий жетон заслуги” – Злом, установлене в 1929 році виконавчим комітетом Польського союзу мисливських твариств.

Залишити відповідь