Маньковичі: Ізабела

Віктор Місіюк, Культура
09/02/2020, 2 коментарі

Господар маньковицького маєтку Кароль (1886–1968) і його дружина Ізабела (1888–1968) були нащадками одного роду – Радивилів. Кароль був представником 16 покоління, а Ізабела 14. Тобто вона мала би доводитись йому бабусею. При цьому він був на два роки старіший за далеку родичку. 

Батьки Ізабели Домінік Радивил і Долорес де Аграмонте познайомились під час  батька в Парижі. Певний час після шлюбу вони продовжували жити в “місті закоханих”, тут народилися троє їхніх дітей. В 1887 році батьки купили палац в малопольських Білицях.

Мати Ізабели Радивил – Долорес де Аграмонте

Шлюб Ізабели і Кароля відбувся в Кракові 9 червня 1910 року. На долю подружжя випало сім довгих років військових випробувань викликаних Першою світовою війною, боротьбою польської держави за незалежність. В 1915 році Ізабела стала інструкторкою польового київського шпіталя.  Очолювала Комітет допомоги жовнірам 12 Полку подільських уланів через що її називали “Хресною матір’ю”, “Матір’ю полку”. Княгиня за власний кошт пошила полку однострої і замовила шаблі-радивилівки. 

Ізабела Радивил на коні на тлі маньковицького маєтку.

Господиня маньковицького маєтку була активною людиною, в міжвоєнний час керювала столинською філією Товариства розвитку східних земель. 6 січня 1932 року вона очолила новостворену спілку з обмеженою відповідальністю „Radcar”. Спільно з нею у правління увійшов Адріан Картон де Віарт. Садибою спілки став маньковицький маєток. Уставний капітал скалв 10 тисяч злотих. Метою товариство було управління тартаками, цегляними заводами, підприємствами лісної господарки, кар’єрами, сільськогосподарськими підприємствами. Зареєстровано спілку в Столині.

Справжньою пасією були британські мисливські собаки – спрінгер-спаніелі. Ізабелу вважають піонером в їх розведенні. До Манькович вона привезла чемпіона Англії і переможця польових змагань (Field Trial) 1930 року Ролика (Rollick of Harting) з Хартинського розплідника. Княгиня привозила спрінгер і кокер спаніелів з розплідника „of Ware” Х.Лойда. Собак у Маньковичі привозив з Британії також Картон де Віарт. Виведені в Маньковичах спаніелі мали прізвиско “Льва”.  В спеціалізованому кінологічному виданні “Pies Rasowy i Jego Hodowla w Polsce” за 1936 рік згадувалось, що у княгині Ізабели від Ролика і Сафегуард (Safeguard of Ware) в 1935 році народилися кабель Льва-Раджа (7.09.35) і сучка Льва-Ріта або Піпсі. В 1939 році, коли Ізабела залишила свій маєток разом із нею в автомобілі їхало два спаніеля. 

Полювання з гончими в Маньковичах. 1938 рік

Фотограф Софія Хомутовська згадувала, що коли почалась Друга світова війна Ізабела Радивил вирішила бути поряд з чоловіком, який зголосився до війська, планувала розділити долю польського уряду “ У мене склалося враження, що Ізабела збиралася їхати через румунський кордон до Лондону … Поки їде до Каменя-Коширського.” В Камені вона мала зустрітись з Каролем Радивилом. Завдяки родинним зв’язкам родина отримала італійські візи. Разом із чоловіком Ізабела виїхала до Італії, а далій до Франції, де Кароль повернувся на службу до польського війська. Після окупації нацистами Франції перебралась до Великобританії.

У післявоєнний час Радивили переїхали до Південо-африканської республіки. Звідки в 1968 році Ізабела з чоловіком перебались у Варшаву. 

 

 

2 thoughts on “Маньковичі: Ізабела”

Залишити відповідь