Мертві дерева необхідні для збереження біорізноманіття

ПроСВІТ, На здоров'я
24/07/2019, Leave a comment

Ключовим фактором для існування червонокнижного виду кажанів звичайного широковуха (Barbastella barbastellus) є наявність в Біловезькій пущі великої кількості старовозрастних, а також відмирачих і мертвих дерев.

 

Численні дослідження на території національного парку ( наприклад, Домбровський та ін. 2017; Rachwald, 2018; Dietz et al., 2018 ) не раз доводили, що Біловезька пуща є одним з ключових в регіоні місць проживання рукокрилих, в тому числі видів з високим європейським охоронним статусом. Особливе значення Національний парк «Біловезька пуща» має для збереження звичайного широковуха – виду, занесеного до Міжнародної Червоної книги (категорія NT – близький до загрозливого).


 Звичайний широковух перед випуском. Видно антену

Завдяки сучасному акустичному обладнання та відлову кажанів павутинними мережами кілька років тому вчені з’ясували, що Біловезька пуща є місцем проживання 16-ти з 19-ти зазначених в Білорусі видів кажанів. У попередньому дослідженні ( 2014-2016 рр. ) 12 видів кажанів було позначено радіопередавачами, які допомогли визначити, які саме притулки воліють рукокрилі під час денного сну, а також отримати безліч іншої інформації.

У червні 2019 року фахівці з громадського об’єднання «Охорона птахів Батьківщини», науково-виробничий центр НАН Білорусі з біоресурсів і німецького Інституту екології звірів і екологічної освіти знову приступили до досліджень. З метою вивчення особливостей розміщення материнських і самцового колоній широковушка в умовах Біловезькій пущі, а також поповнення даних про місця розміщення материнських колоній інших видів на території національного парку було проведено радіотрекінг кажанів.

Протягом тижня в Біловезькій пущі на п’яти різних локаціях в Каменецькому і Пружанському районах було виловлено 105 особин кажанів, що належать до одинадцяти видах. У процесі вилову для генетичного банку дикої фауни лабораторії молекулярної зоології науково-виробничого центру НАН Білорусі з біоресурсів було відібрано 38 проб рукокрилих всіх відловлених видів.

Для радіотрекінгу було відібрано дев’ять особин, що належать до 4-х різних видів кажанів. Для шести особин, чотири з яких були звичайними широковухами, вдалося виявити місця розміщення їх притулків. При цьому помічені кажани регулярно їх міняли.


Звичайний широковух під відсталою корою дерева

Відстежуючи кажанів за допомогою радіотрекінга, фахівці знайшли 24 дерева, в яких розташовувалися їх притулки. При цьому 22 обраних рукокрилими дерева були мертвими . Такі результати підтверджують висновки, зроблені вченими раніше, – мертві дерева вкрай важливі для виживання кажанів. Вік загиблих дерев коливався від 25-ти ( сосна ) до 250-ти ( дуб ) років. Велика частина житлових притулків (58%) розташовувалася в сухих деревах ялини. Звичайний широковух практично завжди вибирає мертву ялину віком старше 40 років, де ховалася під відсталою корою.

Місце розташування материнської колонії широковуха під відсталою корою у верхній частині сухої ялини

Практично щодня колонії кажанів міняли місце днювання, переміщаючись з дерева на дерево на ділянках площею до 10 га. У зв’язку з численністю звичайного широковуха в Біловезькій пущі практично любе сухостійне дерево (особливо – ялина) потенційно може використовуватися даним видом як укриття материнської колонії або розміщення самців. У зв’язку з цим стає очевидним, що прибирання подібних дерев при проведенні лісогосподарських заходів у весняно-літній період в місцях проживання цього виду є для нього небезпекою. Встановлення дат масового прильоту і відльоту звичайного широковуха з Біловезької пущі буде метою подальших робіт.

За матеріалом НП Біловезька пуща

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *