Могила Василя Геви

Віктор Місіюк, Культура
10/01/2022, Leave a comment

Люди часто сприймають різні з’яви крізь призму стереотипів. І історії, з її часовою дистанцією, це стосується у повній мірі. В Бересті були поховання, які місцеві називали німецькими. Ними була зайнята велика територія поблизу міського костелу. Частково їх перенесли за Лису гору в околиці хімзаводу. Йшлося переважно про військові поховання часів Першої світової війни. Учасник групи “Історія Берестя і колекціонування” Володимир Богданов звернув увагу на добре відоме любителям місцевої історії фото могил у Хрестоздвиженського костелу.

Завдяки сучасним технічним можливостям на ньому можна побачити написи, імена загиблих. Згідно з написом на тогочасному фото тут мали бути поховані вояки, які померли в період з вересня 1915 до грудня 1916 року. Пан Володимир звернув увагу сусідні поховання, які мали з’явитись одними з перших. 17 вересня 1915 року тут були поховані вояк 30-ї залізничної будівельної роти групи армій “Буг” Теодор Дрельзен та артилерист 17-го полку польової артилерії Франц Піоновський. Очевидно, що останній мав слов’янське коріння, скоріше за все був за походженням поляком.

Давні імперії були мозаїчні в етнічному плані. Найбільш різноманітною під тим поглядом була Австро-Угорська імперія. В її війську служили представники різних народів, хоча найбільше було австрійців, угорців, чехів, хорватів, словаків, поляків і українців. Військові поховання поблизу берестейського костелу підтверджують те, що тут ховали як вояків германської так і австро-угрорської армій. Прямо перед могилою Дрельзена та Піоновського добре видно хрест Василя Геви (Hewa Wasyl). Нині сліди згаданих могил зникли. Можливо тіла похованих тут досі в землі, або перенесені при перепохованні, або викопані при будівельних роботах. Причина в складній, сумній долі великої частини місць поховань Берестя. Цікаво, що на відомому Личаківському цвинтарі у Львові похований однофамилець Василя Осип Гева (Hewa Josef), ополченець Ldst.Inf., Ldst.Arb.Abt.52, L.19 вбитий 18 лютого 1917 року під селом Білобожниця на Чортківщині.

Геви пережили Першу світову війну. Представників цієї родини можна знайти серед емігрантів в Америці. В Україні, за даними інтернет-проекту Рідні, носіїв подібного прізвища найбільше живе на межі Тернопільської і Івано-Франківський областей. Але сюди, як і на Херсонщину та інші області вони, скоріше за все, переселились з заходу.

Одна з українських етнічних груп носить назву лемки, яка утворена від часто вживаного в місцевих говірках прислівника лем – лиш, лише, тільки. В свою чергу в лемківських говірках зустрічається прислівник гев, гéвка — сюди, в це місце, тут. До прикладу, “йди-но сюди” лемківською говіркою звучить як “пой лем гев”. Характерний прислівник дав початок прізвискам та прізвищам Гев, Гевак, Гева.

Залишити відповідь