Могила рабина

Віктор Місіюк, Культура
25/10/2020, Leave a comment

Жидівська громада Берестя понесла великі втрати. Пам’ять про неї затерта. Могили в старому і новому містах повністю зруйновані. При будівництві порохового погребу Берестейської фортеці арештанти, силами яких велись земляні роботи, навіть глумливо підбивали кістки ногами. Але одна могила берестейського рабина зберіглася. Вона стоїть неушкоджена, оточена повагою і пошаною, вже більше чотирьохсот років.

Могила рабина Іуди Леб Ейленбурга

В Люблин перебрався берестейський рабин Саломон бен Єхіль Лурія так званий Саломон Люблинський, народжений близько 1510 року в Люблині. В 1567 році Лурія заснував в Люблині єшиву і збудовано найбільшу синагогу міста, яку названо на честь ректора єшиви.

В 1581 король Річі Посполитої Стефан Баторій створив в Люблині Раду чотирьох земель – Waad Arba Aracot. Засідання проводились в  Люблині під час Громничного ярмарку.  Який починався на Громниці і тривав цілий місяць. 1587 році Рада чотирьох земель прийняла постанови, які забороняли отримання посади рабина шляхом покупки або за допомогою протекції короля. Очевидно, що рішення не вдалося втілити зразу, бо Рада повторювала в 1590, 1635 і 1640 роках. Рішення підписали відомі рабини того часу серед яких були Соломон Люблинський, Єшуа Фальк, Самуель Едельс і Іуда Леб Ейленбург. Ейленбург близько 1570 року став переємником берестейського рабина Нефталія Герца якого також звали Нефталій Берестейський. Прославився Ейленбург працею “Дар Іудеї” – “Minhat Yehudah”, яка була опублікована в 1609 році у Люблині і містила коментарі Раши до П’ятикнижжя.

Книга Іуди Леб Ейленбурга “Мінхат Ієгуда”

Час був легендарний. Нагадаємо, що тоді жив берестейський рабин Саул Валь, який згідно з легендою 18 серпня 1587 року в Люблині був оголошений королем на одну ніч. В цей же час жив легендарний творець штучної людини голема Єгуда Лев бен Бецалель. Саме його змінив на посаді крайового рабина Моравії голова берестейської громади Іуда Леб бен Обадіах Ейленбург. На таку посаду запрошували лише видатних талмудистів сучасності. Там в Моравії, в місті  Мікулові  закінчився життєвий шляхт Іуди Леб Ейленбурга. Він був похований на місцевих могилках в 1618 році.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *