Мілітарна логіка

Віктор Місіюк, Культура
15/10/2021, 2 коментарі

В квітні 1843 року Миколай Перший написав “Записки про укріплення західного кордону”. В згаданому документі імператор, який був обізнаний у справах фортифікації, пояснив чому вважає Бересть головним опорним пунктом передового району.
Як відомо, активні роботи щодо реалізації планів будівництва Берестейської фортеці почалися після особистого візиту Миколая Першого в околиці міста. Саме він затвердив варіант за яким цивільної забудови в усті Мухавця не повинна була залишатись, тобто центр історичного міста мав бути зруйнований, а жителі переселені.

Західну частину імперії монарх вважав двома потенційними театрами бойових дій – зонами:
“Точкою з’єднання обох зон, з боку заходу, є Бересть, який, з огляду на це, з усіх пунктів західного кордону імперії є самий важливий, бо служить першою підставою для нашої видатної позиції.

Наша видатна позиція на Віслі є величезною вигодою, як в наступальній війні, так і служить першою підставою для нашої видатної позиції.

Позаду цієї грізної позиції, у вигляді цитаделі, височіє Бересть.
Ці різні пункти поєднуються двома шосе, а два нових шосе будуть споруджені: одне для з’єднання Берестя з Бобруйськом, через північну зону, між тим, як інше поєднає Бересть з Києвом, через південну зону.
Крім того в нинішньому році закінчується водне сполучення, що з’єднує Дніпро з Бугом і Віслою, проходячі через Бересть.
Ця видатна позиція, у всякому випадку, забезпечує нам можливість з великим удобством з’єднувати наші сили, підготувати наші магазини, арсенали, депо і інше, і досить полегшити нам засоби продовольства.
Визначив таким чином переваги цієї позиції, розглянемо, чого ще нам бракує для того, щоб зробити її вповні вигідною”.


Природні умови робили Бересть стратегічним центром Європейської рівнини, транспортні можливості якого давали можливість організувати тилове забезпечення військ. Нагадаємо, що подібним чином у свій час думали військові стратеги Речі Посполитої. Стратегічні переваги мали бути закріплені будівництвом військово-інженерних споруд. Після того, як Царство Польське було включене до Російської імперії, а в 1831 році на його території вибухнуло повстання чітка мілітарна логіка підштовхнула імператора розпочати будівництво в Бересті першокласної фортеці.

2 thoughts on “Мілітарна логіка”

Залишити відповідь