Місто в якому жив самозваний син самозванця

Віктор Місіюк, Культура
31/10/2020, 2 коментарі

На допиті у російських послів 14 вересня 1644 Ян Луба повідомив, що “живе в Бересті”. З 1639 по 1644 рік щорічно при дворі Московського царя отримували повідомлення про те, що Іван Злодійчик живе в Бересті. Лжедмитра у Москві звали Вором, а його сина Лжеіванка Ворьонком тобто Злодійчиком. Тобто це сталося ще до того, як Самуїл Осинський, до якого Ян Фаустин Луба поступив на службу став берестейським економом. В Бересті Лжеіванко прожив значно більше. Вийти на його слід московським дипломатам вдалося в 1638 році завдяки поїздці до Московського царства ченця Куп’ятицького монастиря Афанасія Филиповича. Отже в тому році він знову ж таки мав жити в місті яке він вельми добре знав.  Судячі з усього з 1619 по 1626 роки Афанасій вчив Яна Лубу в берестейському дворі Льва Сопіги.

Окладка книги Олександри Богданової “Самозванець син самозванця”

Була й інша причина деталі якої дізнаємось зі слів Афанасія Берестейського. 7 серпня 1644 року він повідомив московським послам: “Король мовляв і пани-рада з сойму того малого наказали берегти канцлеру Литовському Льву Сопізі, а веліли йому давати на корм, з соймового уложення, з Берестя і Берестейського повіту по шести тисяч золотих, і в конституції (тобто законі) у них це надруковано“. І додав: “А після Жигимонта Короля, при його сині Владиславі Королі велено йому давати на корм з Берестейських же доходів по сто злотих на рік“.

Центральна частина Берестя на гравюрі Дальберга через десять років після того, як сюди повернувся Ян Луба

Звичайно для того, щоб отримувати кошти з певної економії необхідно було їздити за ними до її центру – Берестя. Ще легше було тому, хто жив у місті. Якщо вірити свідченню Афанасія Берестейського, то виходить що Ян Луба “кормився” з Берестейської економії впродовж щонайменше 1619-34 років. Зв’язки з королівською економією у Луби були дуже тісні. Варто ще раз підкресити, що він служив писарем саме у її адміністратора. Виходить, що Лжеіванко якщо покидав Бересть, то на порівняно недовгий час, що й дало підстави московським послам стверджувати, що король тримає його тут “більше п’ятнацяти років“.

2 thoughts on “Місто в якому жив самозваний син самозванця”

Залишити відповідь