Місто на картині баталіста

Віктор Місіюк, Культура
29/06/2020, 3 коментарі

Берестейська крайознавча спільнота загула. Після реставрації в Державному історичному музеї виставлено картину “Взяття Берестя в 1812 році”. Не дивно, що увага до полотна велика. За логікою на ньому має бути зображене місто до будівництва Берестейської фортеці, на якому ще видно сліди битви за Берестейські Фермопіли. До того ж і автор іменитий. Один з найвідоміших баталістів свого часу Олександр Коцебу (1815-1889). В 1850 році визнаний академіком Академії мистецтв. Для створення сюжету картини художник спирався на історичну розвідку Олександра Михайловського-Данилевського “Вітчизняна війна 1812 року”. Написано її в 1840 році.

Портрет Олександра Коцебу. Автор Тарас Шевченко

Символізму в картині за правилами жанру і доби має бути мінімум. На передньому плані добре читається брама. Накриті черепицею кам’яниці. Храм з цибулястими куполами. Висока квадратна в плані вежа. Забудовані пагорби. Розлогий пейзаж з озером, долиною і передгір’ям. Все добре читається, реалістично, правдиво і впізнаваємо.

Взяття Берестя. Автор Олександр Коцебу

Але намальоване місто абсолютно не нагадує Бересть. Тоді яке місто зобразив художник? Ломбардійське місто Брешіа. У період франкофонії, широкого використання латині, польської транскрибції назви Берестя досить легко було поплутати з Brescia. Такі помилки при читанні латинських текстів трапляються з певною регулярністю. Ситуація схожа з тим, як російськомовні сучасники часом видають за берестейські реалії бретонського порта. Те, що на полотні намальована Брешіа, поки лише версія, яка потребує більше детальної перевірки.

В ломбардійському місті зберігся замок брама якого формою нагадує зображену. Зберіглися й схожі вежі і форми куполів на храмах. Місто знаходиться у передгір’ї Альп. Поблизу в долинах по різні боки хребта на продовженні якого побудовано місто є два досить великих озера. Кілька місяців місто було республікою під наполеонівським протекторатом. Під час італійської компанії тут проходив генерал Олександр Суворов.

Варто нагадати, що автор картини Олександр Коцебу шість років навчався за кордоном. Очевидно, що він, як і Брюлов був в Італії. Зображення дерев на його картині досить характерне для венеціанської школи. Не дарма картина нагадала учасникам дискусії твори венеціанського художника Франческо Гварді. Чому на картину так довго не звертали увагу? Причина в другорядності історичної події? Чи в помилці автора? У таку помилку складно повірити, але легше чим в те, що на картині зображено Бересть.

3 thoughts on “Місто на картині баталіста”

  1. пк сказав:

    Цікаво було б побачити той храм у місті Брешіа. Бо куполи цього нагадують цибулини, принаймні здалеку, тяжко уяити такі у Ломбардії…

  2. ВМ сказав:

    пару “цибулястих” фото з Брешії

Залишити відповідь