Місто повне церков

ПроСВІТ, Культура
30/11/2019, Leave a comment

Відома дослідниця, педагог Валентина Тумаш-Ляховець опублікувала на своїй сторінці в facebook повідомлення про церкви Нобеля. Нагадаємо, що літописне місто Нобель згадується в 1158 році. Станіслав Хвальчевський в Писцевій книзі Пинського староства (1552-1555) ще називає Нобель містом, а в Писцевій книзі Пинського староства (1561 – 1566) Лаврін Война вже зве містечком. З того часу й повелося, що в Пинському старостві було одне місто, Пинськ, і два містечка – Мотоль і Нобель.

Хоча давнє місто підупадало про його давній статус свідчила вражаюча кількість церков: У Мотолі їх було 4, у Ноблі ще й п’ята – Миколаївська, для якої написане в 1520 році збережене донині Євангеліє. Война називає 11 Пінських храмів. Серед них теж є Спасівська, Миколаївська та Воскресенська церкви. А ще Федорівська, Юріївська, Семенівська, Степанівська, Дмитрівська, Михайлівська, Онуфріївська, Варваринська.

Світлина від Тумаш-Ляховець Валентиної.

Отже церков було п’ять, але є ще одна обставина:

Дві Пинські писцеві книги ХVІ століття подають відомості про 5 церков: Спасівську, Миколаївську, Воскресенську, Пречистенську та Петрівську.А ось які записи зафіксовані в Ноблі під час етнолінгвістичної експедиції, яка проводилася на з 1970 року під керівництвом академіка Нікіти Толстого: «Той город… яки-то зáмки тут були, де-то у нас тут зовýть якé-то зáмчишча, от там – зáмок, якись королі були. Мніго вóєн булó, и дванацать церквей було, от на тий горі церков стояла, там всяки цепочки, всяки таки крестики нахóдили, прамо діти шукáли і усьо нахóдили там». 

Цифра дванадцять відомий фольклорний символ завершеності, повноти. Отже в традиційній уяві Нобель поставав містом повним церков.

  • 3
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *