Місце, куди повертаються завжди

Віктор Місіюк, Культура
09/09/2020, Leave a comment

В 1847 році в Варшаві в 79-річному віці помер син Томаша Грабовського і Дороти Отенгауз граф Стефан Грабовський. За кілька місяців до того в маєтку Грабовських в селі Теребунь померли його  рідні сестри: 78-річна  Яна і 74-річна Мар’яна. В Теребуні багато років прожили не тільки його сестри, але й сам граф.

Стефан Грабовський належав до військово-політичної еліти Річі Посполити, Варшавського герцогства і Російської імперії. Був членом Державної ради Російської імперії, министром, статс-секретарем Царства Польского. На державній, військовій службі Грабовський був тісно пов’язаний з легендарними людьми свого часу: Юліаном Німцевичем, Якубом Ясинським, Юзефом Домбровським, Ксаверієм Друцьким-Любецьким і Адамом Чорторийський. Дослужився до чина генерал-лейтенанта. Брав участь у наполеонівський компанії в боях на території Саксонії, а в російську-турецьку війну в Османський імперії. Географія його місць служби досить широка: Вільно, Варшава, Санкт-Петербург. Особливу роль в його житті Грабовського грало село Теребунь Берестейського повіту. Тут поблизу устя ріки Лісна і ріки Буг находився його маєток.

Майбутній санкт-петерубурзький чиновник трічі воював з російськими вийсками і трічі після служби повертався у свій маєток в Теребуні. В 1792 році Стефан Грабовський був відзначений в бою під Тересполем. Під час повстання Тадеуша Костюшко він був одним з головних костюшківських командирів на території Великого князівства литовського. Організував рейд на Мінщину. Його корпус був розбитий а сам командир потрапив у полон. Після звільнення із зіслання повернувся до Теребуня. Займав посади в Берестейському повіту. З приходом наполеонівських військ був обраний маршалком Берестейського повіту. Займався мобілізацією місцевої шляхти. В званні генерал-майора очолив Військовий комітет Великого князівства литовського. Після розгрому Наполеона завдяки старанням Ксаверія Друцького-Любецького маєток Грабовського в Теребуні не був конфіскований і він знову переїхав до нього. Після багаторічної служби при дворі російського імператора в 1839 році Стефан Грабовський вийшов у відставку і втрєтє повернувся до Теребуня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *