Намісник Каменця

Віктор Місіюк, Культура
16/03/2020, Leave a comment

Каменць зіграв ролю трампліну для кількох шляхетських родин. Одни з них – Костюшки. В ХV столітті з’явився рід, який з часом стане магнатським. Його прізвище утворено від намісника Каменця Паца. Пац був сином Довкши відомого серед іншого тим, що підписав акт віленської унії 1401 року. Обидва з народження були язичниками ім’я батька утворене од литовського duhksts тобто “калюжа”, “трясовина”, “болото”, а сина од pats тобто “сам”, “чоловік”. Довкша був сином Кімонта/Кімунта. Пац підписувався Довъкшевич Кимантович. На печатці Паца, яку він поставив на документі Городельської унії в 1434 році стоїть ім’я Кімонта і геральдичний знак давнього походження, який пізніше на знак братерства з коронною шляхтою буде замінено гербом Ґоздава.

В 1434-35 роках Пац Довкшевич займав посаду господарського маршалка. Великий князь Казими Ягелончик дарував йому землі в Каменецькому повіті в першій половині того ж століття. В період між 1444 і 1447 роками Пац був каменецьким намісником.

Син Паца, охрещений в православній церкві під ім’ям Юрій, став києвським воєводою, почав використовувати ім’я батька як родове прізвище.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *