Імператор виглядав сяючим і щасливим

Віктор Місіюк, Культура
14/01/2021, Leave a comment

В Першу світову війну Бересть неодноразово ставав дипломатичних перемовин,  військових нарад (таких як нарада 30 листопада 1914 року), а також приїзду монархів.

Перша царська поїздка в діючу армію відбулася в вересні 1914 року. В ніч на 24 вересня 1914 року імператор Миколай Другий виїхав із Ставки. Маршрут його пролягав через Рівне. Того ж дня, 24 вересня, він прибув до Берестя для того, щоб зустрітись з командувачем Південно-Західним фронтом  генералом від артилерії Миколою Івановим. Приводом для зустрічі стали успішні операції російських військ в Галиччині. Імператор обійняв генерала, назвав його полководцем, гордістю російської армії і вручив заслужену нагороду, хрест святого Георгія ІІ-го ступеня. З початку війни це була перша такої ваги нагорода. Великий князь Миколай Миколаєвич зразу по обіді залишив Бересть і повернувся в ставку. За спогадами сучасників він міг заздрити командувачу фронту. Про свій перебування в Бересті імператор згадував у своєму щодненнику: “О першій з чвертю поїхав до Берестя. Прибув сюди о 6 год. Ніколаша (великий князь Миколай Миколайович – авт.), генерал-ад’ют. Іванов та інші начальники очікували на вокзалі. Поговорив з Івановим і дав йому Георгія 2-й степ. Обідав з Николашою і старшими місцевими начальниками. Увечері вислухав звичайне зведення за вчорашній день. Ліг раніше.

Микола Іванов

А ось як загдувала про обставини візиту імператора Марія Борятинська: “Імператор прямував туди і бажав бачити мого чоловіка. Генерал Іванов також їхав туди, щоб зустрітися з його величністю. Як тільки мій чоловік приїхав до Берестя, він побачив що на станції стоїть імператорський потяг. Імператор приїхав раніше його і відразу ж послав за ним. Мій чоловік з’явився до царя, який дуже люб’язно зустрів його. «Як ваші справи, генерале?» – запитав він. «Але я тільки полковник, ваша величність!» – відповідав мій чоловік. «Я вже підвищив вас в званні і забрав в свою свиту». І з цими словами він обійняв Толі. Після приїзду генерала Іванова відбулася тривала нарада. Мій чоловік розповідав, що імператор виглядав таким сяючим і щасливим в зв’язку з російськими перемогами в Галичині. Він запросив обох пообідати у себе. Але ніхто не міг прийняти це запрошення, тому що генерал Іванов отримав дуже важливі новини зі штабу на Південно-Західному фронті, які вимагали його негайного повернення, а мій чоловік повинен був його супроводжувати. Потім він мені розповів, як якийсь генерал говорив з ним досить презирливо, не знаючи мого чоловіка, а лише дивлячись на його досить поношений форму. «Дивуюся, полковник, – заявив він, – як це ви змогли відмовитися від запрошення імператора!» Докладніше, рішення про призначення  полковника Анатолія Барятинського  (1871-1924) «за бойові відзнаки» генерал-майором з зарахуванням в Світу Його Імператорської Величності було оформлене 27 вересня 1914 року.

Анатолій Барятинський

З часів військової наради і перебування імператора в місті лишилось кілька телеграм. Перша з них належить командувачу Північно-Західного фронту Михайлу Олексієву: “24 вересня 1914 року. Бересть. Генералу Забєліну. 5 – я армія протягом 24 – 28 сентября переміщається в район Івангород, Рики. Необхідно вжити екстрених заходів для постачання її в цьому районі хлібом і фуражем, 1892. Алексєєв“. Вона дозволяє зрозуміти можливу тему наради.

Інші були адресовані імператриці. В одному згадувалось про візит Миколая Другого до шпиталю великої княгині в Рівному:

Телеграма N 2579. Бересть – Центр. , Прив, Зал. – Царське Село. 24 вересня 1914 р 6 г. 10 хв. по П.-д. – 6 г. 36 хв. по П.-д. Її величності. Дуже вдячний за звістки, був такий радий бачити Ольгу в Рівному оглянув її лазарет і місцевий госпіталь, поранених залишилося небагато, погода холодна, погана. Міцно обіймаю всіх. Ніки“.

Згідно з офіційною інформацією на наступний день імператор прослідував через Білосток у фортецю Осовець, яка тільки що витримала облогу, того ж дня завітав до Вільно. 27 вересня імператорський потяг зупинився в Царському селі. Але судячі з другої імператорської телеграми до Берестя він завітав два рази.

Імператор Миколай Другий

Телеграма N 3663. Бересть – Царське Село. 26 жовтня 1914 5 г. 14 хв. по п. – д. – 6 г. 3 хв. по П. – д. Її величності. Ранок провів в Холмі, був у обідні і оглянув великий лазарет Червоного Хреста. Проїжджали повз Володаву. Погода тиха, тепла. Міцно обіймаю тебе і дітей. Ніки“.

Натурально, що поїздки імператора проходили з дотриманням особливого режиму безпеки, тому інформація про характер проведених нарад, маршрут імператорського потягу стали відомі лише згодом. Ні публічного, ні медійного характеру візит не мав, тому його слідів практично не зберіглося.

 

 

Залишити відповідь