Насправді це дуже об’ємна, дуже важка робота.

ПроСВІТ, Новини
23/10/2020, Leave a comment

22 жовтня 32-річний житель Пинськ Олексій Пацко, провів на дачі за збиранням горіхів. Вчорашній суддя суду Пинського району та міста Пинська рішення про звільнення прийняв ще 6 серпня – через «загальної обстановки і поточних подій». Коли він повідомив керівництву про своє бажання звільнитися, йому дали час подумати. Олексій своє рішення не змінив – і в двадцятих числах серпня були оформлені відповідні документи. 15 жовтня Олександр Лукашенко підписав відповідний указ. Формальна причина звільнення – закінчення п’ятирічного терміну повноважень.

Якщо говорити загальними словами, то це пов’язано, звичайно, з обстановкою, поточними подіями, відчуттям несправедливості в цілому. Все разом. Хоча і я в недалекому минулому залучав людей за такими статтями, – пояснює колишній суддя.

Олексій досі пам’ятає прізвища двох жінок, яких в січні цього року судив за статтею 23.34 за те, що вони вийшли на вулицю з плакатами проти поглибленої інтеграції з Росією. Він їм призначив штрафи. Тетяні Кебіковій – 135 рублів, Людмилі Альохіній  – 108 рублів.

Вони сміливі жінки, мені здається. У них була чітка позиція. Відразу сказали: «Визнаємо провину і робили так тому, що так правильно». На той момент відкрите визнання своїх переконань було незвично. Вони відразу сказали, що діяли суто в рамках своїх уявлень. І вони, звичайно, не вважали правильним залучення їх за це до відповідальності.

– А є якась різниця між тими, кого судили по 23.34 КоАП в січні і тими, кого судять зараз?

– Я так не думаю. Та ні, це такі ж люди. Просто тоді було відчуття, що вони в переважній меншості.

– А зараз?

Зараз такого немає. Як мені здається, зараз є усвідомлення, що той, хто думає по-іншому, не один з тисячі. Якраз їх – «тисяча». А їх опонентів набагато менше, за фактом. Дивишся навколо – і виявляється, що це не в мені проблема, що таких багато і багато хто про це думає в такому ж контексті: що не все добре, що потрібно щось змінювати, робити краще.

Після виборів не судив людей за статтею 23.34 КоАП.

Будь-яке рішення має свої наслідки. Ти повинен розуміти, що якщо відмовишся, то з високою долею ймовірності до тебе можуть виникнути якісь питання. (…) Я це розумів і сказав, що не хочу і готовий був написати заяву. На жаль, судова система, як мені здається, – це ще один стовп вертикалі влади. Ти або в системі, або поза системою.

– Суддя не може мати альтернативну точку зору?

– Усередині себе ти можеш бути з будь-якою точкою зору. Явною зовнішньої підтримки ніхто не вимагає. Підтримка системи повинна бути тільки в чітких конкретних справах. А що ти думаєш – це вже твої проблеми. Мені так здається.

– А все ж, сьогодні суддя сам вирішує, яке кому покарання призначити по 23.34? Або йому це доводять «зверху»?

Це я не буду коментувати.

Олексій – батько трьох маленьких дітей. Але дружина, каже, підтримала його рішення. Правда, до цих пір за нього хвилюється:

Саме за мене, а не тому, що я йду. Нехай ніхто не думає, що суддівська робота – це лафа: сидиш і нічого не робиш. Насправді це дуже об’ємна, дуже важка робота. Обсяги інформації жахливі. У невеликих судах, може, і легше, а в судах Пинська, Барановичів, Московського, Ленінського районів Берестя обсяги достатні. Там по дві-три кримінальні справи в день і адміністративних під 30 штук. Обсяги дуже великі. А з урахуванням того, що суддів не завжди вистачає, часу на відпочинок особливо немає. І зарплати не космічні. Пільг взагалі ніяких немає. Тут в основному люди за ідею працюють. Таку, яку кожен для себе визначає.

Колишній суддя з країни виїжджати не збирається. Поки Олексій у пошуку роботи. Сподівається, що вийде знайти собі місце в сфері юриспруденції.

– Чи не шкодуєте?

Ні, не шкодую. Рішення прийняв і був готовий до наслідків.

Нагадаємо в Пинську продовжуються суди над демонстрантами, проведено обшуки у учасників телеграм-каналу “Пинськ для життя”.

За матеріалом tut.by

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *