“На господарській роботі”

Постать Миколи Михаєвича на літературному небосхилі більш чим загадкова. Попри десятки підготовлених ним видань та багатотисячні тиражі його книги лишаються бібліографічною рідкістю. Нема в публічному просторі портрета письменника. 

Причину треба шукати в буремних 30-х. Зірка Михаєвича зійшла на хвилі коренизації. Його твори були високо оцінені “пролетарськими” критиками. Молодик з головою поринув у літературу та редакторську працю. Уродженець Янівщини став відомий як український кубанський поет. Працював в Ростові над Доном. Нині це може здаватись дивним, але варто пригадати, що на цей час в місцях проживання українців створювались національні райони, школи, інститути, газети.

Раптом, в 1932 році, в 26 років Микола Михаєвич на два десятка років зникає. В цей час він, як писали автори літературного довідника, “на господарській роботі”. Чому з людиною “людина пера”, полум’яним агітатором за “світле майбутнє” з вищою освітою відбуваються такі зміни? Причини в сталинських репресіях. Українське життя на Кубані та в цілій Північно-Кавказький окрузі розгромлено. Через примусову здачу хліба в Україні та на Кубані починається Великий голод. Українське життя на Кубані та в цілій Північно-Кавказький окрузі розгромлено. Зникає й Михаєвич? Оскільки навіть його посаду, перед приходом у літературу він був робітником цукрового заводу, його біограф Олександр Білецький не наважився назвати, то найкращим поясненням є те, що він став одним з тих, хто пройшов ГУЛАГ. Непрямим підтвердженням цього є пізніший твір “В тайожних глибинах”.

Поступово історична спадщина повертається. Хоча, інформації про видатного земляка даремно шукати в недавньому виданні про “Яновський район”. При тому, що вже у 90-і роки ХХ століття на сторінках берестейських українських видань, таких як “Берестейський край”, “Словник Берестейщини”, антологія української літератури “До тебе світе” про Михаєвича опубліковано чимало інформації. Головна заслуга у поверненні з небуття цієї постаті належить відомому досліднику Олександру Ільїну. Частково стають доступні твори Михаєвського, його поетична збірка “Антени”.

Чим пояснити те, що до Дня писемності, який недавно відбувся в Янові, в “рік малої батьківщини” одного з найвидатніших земляків, письменика і поета, не згадали? Невіглаством та некомпетентністю? Можливо, місцеві історики просто закривають очі на прояви національної культури регіону, або досі уникають писати про тих, хто в 30-і роки опинився “на господарській роботі”.

GDE Помилка: Запитувана URL-адреса є недійсна
 • 7
  Поширили:

2 thoughts on ““На господарській роботі””

 1. Natalka сказав:

  а з якого саме він села?

  1. Віктор Місіюк сказав:

   Сам він називає його Гузичі. Офіційна назва Овзичі Яновський район.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 thoughts on ““На господарській роботі””

 1. Natalka сказав:

  а з якого саме він села?

  1. Віктор Місіюк сказав:

   Сам він називає його Гузичі. Офіційна назва Овзичі Яновський район.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *