На екологічній стежці настил довжиною у 800 метрів

ПроСВІТ, На здоров'я
15/03/2021, Leave a comment

У заказнику «Спорівське озеро» у села Високе будується нова масштабна екологічна стежка. Цьому посприяли лютневі морози, чим і скористалися працівники заказника – по замерзлому болоту можна було пересуватися на софтраці, підвозивши будматеріали і людей, що значно полегшило завдання будівельників.

Розповісти і показати нововведення погодився директор заповідника Вадим Протасевич. Ми зустрілися у «поля», на якому проводиться футбол на болоті під час «Спорівське озеро сінокосів». З високого берега відкривається прекрасний вид на заплаву Ясельди, березневий мороз приморозив паводкову воду, і болото покрито білим льодком. Новий об’єкт – дерев’яна доріжка, змійкою йде вдалину, в бік річки, і губляється десь там в прибережних очеретах. Прямо містична дорога в нікуди.

Ми врахували досвід будівництва минулого стежки, термін служби якої виявився невеликим – за десять років згнила її дерев’яна лежневка, – розповідає Вадим Протасевич. – І зараз перед нами стояло питання: як зробити, щоб стежка була стійкою до несприятливих умов і більш ремонтопридатною? У підсумку ми з проектувальниками в якості основи стежки вибрали поліетиленові труби діаметром 320 мм. Зазвичай вони використовуються як чохли для кабелів і т.д. Але для нас важливим було те, що вони товстостінні, а в стінках є порожні пазухи, за рахунок яких така труба добре тримається на воді, як поплавок.

Поверх двох паралельних труб кладеться дерев’яний настил з дощок товщиною 5 см, оброблених під тиском якісними просоченнями. Вантажопідйомність теж прорахували – в болото стежка не втопне. Її ширина 1,20 м, таким чином в одній точці на ній можуть знаходитися одночасно не більше двох осіб. І навіть якщо люди будуть вагою 150 кг, вона не зламається. Також по ходу маршруту буде кілька дерев’яних оглядових майданчиків. Ніде в світі стежки такої конструкції більше немає.

Загальна довжина стежки до 1,5 км. Починаючи від еколого-просвітницького центру і до заплави Ясельди це грунтова доріжка. Далі турист переходить на дерев’яний настил по болоту, його довжина близько 800 м. По дерев’яному настилі можна буде пересуватися навіть на інвалідному візку і велосипедах. На кінці настилу вихід до ріки.

У цьому місці у нас буде ще один паром, – продовжує директор. – Його вже замовили на одному з вітебських заводів підрядна організація, яка веде будівництво. За розмірами він менше, ніж старий: довжина 5 м, ширина 2 м, вантажопідйомність одна тонна. Від закінчення стежки до річки стоятимуть понтони – для комфортної посадки на пором, тому що берег в цьому місці заболочений. А лівіше стежки буде альтанка для відпочинку, під час морозів ми вже підготували для неї фундамент – забили в дно залізні труби-палі. На протилежному від нас правому березі буде стояти навіс з лавками, теж місце відпочинку, і продовження стежки. Через 150 метрів вона виведе туристів до орнітологічного наглядового майданчику заввишки 4,5 метра. Звідти стежка повертається до берега, але вже до нашої старої поромної переправи, яка також буде модернізована і обладнана поромними пірсами. Там на правому березі буде ще один майданчик з навісом для відпочинку. Таким чином можна буде прогулятися по замкнутому колу.

Термін експлуатації поліетиленових труб нової стежки – сто років, час служби дерев’яного настилу – 30 років. У міру необхідності підгнилі дошки можна буде без проблем замінювати новими. До травня в планах зробити саму стежку. Далі протягом року буде вестися праця над її інформаційним наповненням. Це будуть інтерактивні комплекси; стенди з барельєфним опуклою печаттю, щоб їх можна було помацати руками; вдавлені сліди тварин, що мешкають на болоті; фігурки птахів у натуральну величину, тому що багато хто не уявляє їх реальних розмірів. А біля екологічного центру в парковій зоні з’явиться сенсорний майданчик.

За матеріалом Bereza.by

Залишити відповідь