На Ольманських болотах виявили рівночеревця синіючого

ПроСВІТ, На здоров'я
04/08/2021, Leave a comment

Під час експедиції в рамках проекту громадської організації «Охорона птахів Батьківщини» «Полісся – дика природа без кордонів» в заказнику республіканського значення «Ольманскіе болота» орнітолог Денис Китель сфотографував рівночеревця синіючого (Orthetrum coerulescens (Fabricius, 1798)) – новий для Республіки Білорусі вид.

На Ольмани Денис приїхав, щоб провести моніторинг успішності гніздування глобально якому загрожує виду птахів – великого подорлика. Орнітолог розповів, як зробив відкриття:

Ми переночували в лісі на західному кордоні болота, недалеко від села Ольмани Столинського району, і в сім ранку 24 липня я вже вийшов на болото. Чотири години спостерігав через трубу і бінокль за парою подорликов, щоб дізнатися, чи є у них в цьому році гніздо з пташенятами. О третій годині дня я повертався назад і, переходячи струмок, звернув увагу на блакитну бабку, яка сиділа в сантиметрах 20 від землі на обламаної гілці берези. Найбільше вона нагадувала знайомий звичайний вид – рівночеревця решітчастого (Orthetrum cancellatum), але щось в ньому було іншим. Як кажуть, “диявол криється в деталях”. Тому я і вирішив зупинитися і як слід розглянути комаху.

У тому місці, де струмок розливається по стежці, Денис помітив відразу двох самців і самку цього виду бабок. Їх поведінка відрізнялися від поведінки рівночеревця решітчастого. Самці не відскакують далеко від струмка, а, зробивши коло в десять метрів, поверталися назад. У забарвленні теж були відмінні риси: повністю блакитний хвіст і широкі жовті птеростігмой – плями на кінчиках крил.

фотоапарата у мене з собою не було, тому, щоб сфотографувати новий для країни вид, довелося йти два кілометри до машини, а потім назад , – сміється орнітолог.

Денис Китель ще в школі серйозно захоплювався комахами. Хоча він і став орнітологом, але інтерес до шестиногим не згас. На його рахунку вже не один вид бабок, нових для країни. Фотографії, які зробив Денис, вже подивилися провідні європейські фахівці з бабками і підтвердили правильність визначення виду. Дуже важливо, що була відзначена не поодинока залетіла особина, а група з самкою. Велика ймовірність, що вони розмножуються в Білорусі. Один з найбільших болотних заказників країни ще раз довів свою унікальність.

Появу цього виду в Республіці Білорусі прогнозували ще 15 років тому. Бабки – швидкі хижаки, які, як і птиці, можуть долати сотні і навіть тисячі кілометрів, таким чином розширюючи свій ареал. На карті поширення видно, що бабка є майже скрізь навколо Білорусі, але раніше не вистачало доказів, що вона водиться і у нас. Тепер такі докази є.

За матеріалом tomin.by

Залишити відповідь