Нобельське Четвероєвангеліє перевертає історію

ПроСВІТ, Культура
23/10/2019, Leave a comment

Історична знахідка Нобельського Четвероєвангелія, яке вийшло у світ у 1520 році, руйнує міф про те, що українське Полісся (південна частина історичної Пинщини, сучасний Зарічненський район Рівненської області) було населено неосвіченими мешканцями. Про це розповів Павло Гриценко, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України, під час пресконференції в пресцентрі «Главком». На думку мовознавця вченого, Нобельське Чевероєвангеліє перевертає історію Європи.

«Збагніть одне: багато народів, які сьогодні хизуються, що вони є провідними в Європі, в світі, не мають подібних пам’яток. Ми сьогодні починаємо по-справжньому пізнавати самих себе. Ця праця – одна із дещиць доробку нашого народу, і його читати не перечитати», – розповідає Гриценко.

Наукова цінність цієї знахідки – ствердження того, що на початку 16 століття книги давно покинули ареал Києва, вони стали набутком усієї України. «Творення книги, переписування книги та її поширення означає дуже високий інтелектуальний, культурний рівень. І не треба нам представляти українців якимось забитими і темними людьми, а Україну – Богом забуту територію. Це неправда. Бог шанує всі території, де люди працюють», – продовжує Гриценко.

На думку мовознавця, Нобельське Чевероєвангеліє перевертає історію Європи. «Ми звикли говорити про те, що десь там Лютер розпочав Реформацію, і звідти докотилося нарешті до України прагнення, щоб наш народ говорив з Богом своєю мовою і щоб ця мова була написана. Неправда, тому що ці тенденції, ці рухи були значно давнішими в Україні. І вже Євангеліє Остромирове 1056 – 1057 років, при тому, що це було одне із перших переписувань, копіїсти, які повинні було дотриматися точно оригіналу, насправді ми там маємо унікальні прояви саме давньої української мови в ХІ столітті. Причому такі речі, які відомі тільки українській мові, невідомі в російській, білоруській, польській мовах», – каже Гриценко.

Нині Нобельське Четвероєвангеліє написане 1520 року в селі Нобель вважається найдавнішою писемною пам’яткою українського Полісся. За сприяння  меценатів виготовлено 4 репринтних копії Нобельського Євангелія, одна з яких буде повернена до Нобеля, а інші передані до наукових бібліотек, музеїв та інших установ. 

#ачотамвпресцентріглавкома 22 жовтня 2019 в прес-центрі Главкому прес-конференція на тему: «Нобельське Четвероєвангеліє – найстаріше євангеліє Полісся» Запрошені гості: Отець Павло Дубінець, священик із села Морочне, уродженець Нобля, краєзнавець; Василь Яніцький, народний депутат України VIII скликання, уродженець Зарічного, голова БФ «Наш край»; Павло Гриценко, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України. Нобельське Четвероєвангеліє, написане 1520 року в селі Нобель на Рівненщині відтепер можна не лише побачити на фото, але й погортати та детально дослідити з наукової точки зору. Репринтне видання унікальної пам’ятки, що на 41 рік старше від відомого Пересопницького Євангелія, побачило світ за сприяння земляків-меценатів. Євангеліє, написане 1520 року в селі Нобель Зарічненського району, зберігалося у тамтешній церкві. Але у 1856 році граф Тишкевич заснував у Вільнюсі Музей давнини, і споряджена ним на Полісся археографічна експедиція десь у 1860 році забрала Євангеліє з Нобеля. Його сліди місцева краєзнавиця Валентина Тумаш-Ляховець виявила у Вільнюсі в Бібліотеці Академії наук Литви. Нині воно вважається найдавнішою писемною пам'яткою українського Полісся. За сприяння меценатів виготовлено 4 репринтних копії Нобельського Євангелія, одна з яких буде повернена до Нобля, а інші передані до наукових бібліотек, музеїв та інших установ. Також тривають переговори з Бібліотекою Академії наук Литви про тимчасове експонування оригіналу в Ноблі під час відзначення 500-річчя пам’ятки, яке відзначатиметься наступного року.

Publiée par Главком sur Mardi 22 octobre 2019

За матеріалом Главком

 

 

  • 16
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *