Новий Бересть. Дев’яте значення

Віктор Місіюк, Культура
26/11/2021, Leave a comment

частина 1, частина 2, частина 3, частина 4, частина 5, частина 6, частина 7,

Прикметник “новий” у стійкому словосполученні для більшості населених пунктів Берестейщини не використовувався. Сам Бересть в тому плані є скоріше винятком. До того вислів “Новий Бересть” багатозначний. Опишемо одне з них.

Переносні і буквальні значення вислову можуть множитися в залежності од авторського бачення. При тому вислів має певну стійкість. На тлі якої виділяються більш та менш вживані значення. Одне з них перекликається з перенесенням і розбудовою міста в ХІХ-му столітті.

В празькому видавництві “Пробоєм” в 1940 році опубліковано “Географія України”. Автор не вказаний, але видавництво додає, що нарис опубліковано за “Самоосвітником”. В останьому в 1937-38 роках були опубліковані статті професора Івана Теслі. Саме йому, очевидно належить текст празького видання. Стилістичною особливістю тексту було те, що чи-то коректором, чи автором було використано архаїзуючу форму назви міста “Берестя”, яку ми наводимо за її питомим традиційним звучанням:

Новий Бересть має в більшості торговельний характер. Бересть важливий головно тому, що є одним з перших залізничних вузлів, в якому сходиться п’ять залізничих ліній. Туди проходить також дуже важна водяна дорога Бугом. ” Цікаво, що торгівельний характер пояснюється через особливі можливості транспортного вузла. Щоправда текст з’явився ще до того, як одна з п’яти залізничних ліній, що поєднувала місто з Холмом, стала тупіковою. Але ж оцінка лишається актуальною, оскільки ще в ХІХ столітті неподалік з’явивлась станція Жабинка через яку прибувають потяги з Гомеля та Лунинця, а саме місто вважається супутником Берестя. Приблизно такий же сенс вкладав географ, професор Станислав Ленцевич, автор праці “Польща”, коли писав  “при залізничному вузлі виріс новий Бересть. Старі дороги заникли“. Фортеця в даному випадку не грала для автора вирішальне значення.

Серце берестейського транспортного вузла, місце де розходяться залізничні шляхи було сформовано територією перенесеного міста і двома передмістями (які ще офіційно називали слободами) – Київкою і Граївкою, названими так на честь залізничних шляхів Києво-Берестейської і Берестейсько-Граївської залізниць, об’єднаних в 1878 році в Товариство Південно-Західних залізниць.

Далі буде

Залишити відповідь