Новий Бересть. Сьоме і восьме значення

Віктор Місіюк, Культура
18/11/2021, Leave a comment

частина 1, частина 2, частина 3, частина 4, частина 5, частина 6

Прикметник “новий” у стійкому словосполученні для більшості населених пунктів Берестейщини не використовувався. Сам Бересть в тому плані є скоріше винятком. До того вислів “Новий Бересть” багатозначний. Опишемо два з них.

Вислів “Новий Бересть” вжитий у переносному значенні має свою частотність використання. На неї впливає не тільки масштаб історичної події або популярність знання про неї. Звичайно, проаналізувати весь масив літератури складно, але при першому ж погляді кидається в очі, що є дві події аналогії з якими у вигляді “Нового Берестя” проводяться нечасто. Мова йде про Берестейську унію і оборону Берестейської фортеці 1941 року. Історик ранньомодерної доби Юрий Мицик використовує згаданий вислів в значенні друга церковна унія. Тоді як для російського поета Володимира Бредньова він є синонімом протистояння 1941 року.  Але чому такі приклади поодинокі?

Історичний масштаб події в історії Київської митрополії складно недооцінити. Вона вплинула на велику територію. Створила церкву, яка існує до сьогоднішнього дня, яка має багату бурхливу історію. В той же час актуальність унії була висока в часи релігійного протистояння, нестабільності конфесійних кордонів, нелаіцизованого суспільства. Тому для більшості сучасних авторів повторення Берестейського собору 1596 року мало актуальне. Навіть уявити її аналог в сучасності складно.

Добре відомо, що в 1941 році в Бересті не було боїв які б мали стратегічне значення. Не було тут битв, які б увійшли до військових підручників. Тому керівництво Радянського Союзу на відміну від міст-героїв нагородило Зірокою героя Берестейську фортецю, а не Бересть. Зрештою обиватель не повинен знати таких деталей.

В обох історичних подіях були яскраві прояви патріотизму, виконання власного боргу, форми безкомпромісної боротьби за істину і складні компроміси. Але. З точки зору міжнародних відносин, еволюції політичних моделей, тобто з точки зору значення для системного утвердження гуманістичних принципів вони не були поворотними явищами. І саме тому, на нашу думку, аналогій з ними в літературі менше чим з Берестейським миром чи Берестейським судовим процесом.

 

 

 

Залишити відповідь