Новий Бересть. Четверте значення

Віктор Місіюк, Культура
24/10/2021, Leave a comment

частина 1, частина 2, частина 3

Прикметник “новий” у стійкому словосполученні для більшості населених пунктів Берестейщини не використовувався. Сам Бересть в тому плані є скоріше винятком. До того вислів “Новий Бересть” багатозначний. Опишемо одне з них.

Словосполучення Новий Бересть використовувалось у літературі на позначення оновленого міста. Малося на увазі, що у післявоєнні роки воно було таким чином відбудовано, що якісно змінилося. Зросло територіально, змінився характер забудови, стала іншою структура зайнятості. Перш за все мався на увазі східній промисловий центр з мікрорайонами Схід-1, Схід-2, Схід-3 і Схід-4, а також нові мікрорайони південної частини міста Ковалівка і Пугачівка на південному сході обмежені заводом “Цвітотрон”. “На південні і східній околицях росте новий Бересть – просторими широкими площами, великими домана в 5, 6 і навіть 9 поверхів” – писали автори багатотомного географічного описання Радянського Союзу в 1967 році (Советский Союз. Белоруссия. – М.: Мысль, 1967. – с.241).

В часописі спілки письменників Молдавії “Кодри” в 1976 році з’явилася стаття про Бересть, що була передрукована через три роки в літературній збірці “Мета-пошук”, автор якої приділив увагу фортеці, а для контрасту обрав образ мирного сучасного міста: “Зовсім поряд із стінами фортеці шумить просторими проспектами новий Бересть, зобов’язаний своїм сьогоднішнім днем тим, хто загинув на його околиці трицять п’ять років тому“. Подібний образ використано в київському часописі “Під знаменами ленінізму” в 1982 році: “Величним пам’ятником героям став і новий Бересть, відроджений з руїн і попелу“. Значення дуже широке і географічно розмите, мало конкретне, синонім індустріальних новобудівель. Один з гостей міста описав свої враження, їх опублікувала “Білоруська думка” в 1991 році, з мандрівки по ріці Мухавець так: “Якщо на “піших” екскурсіях ми бачили досить давніх будинків, то тут, з боку ріки відкривався нашим очам новий Бересть, його величезні новобудівлі“.

 

Залишити відповідь