Нові мортирні бомби з Жаберу

Експедицію на територію археологічного пам’ятника «Руїни колишнього замку Вишневецьких» організував Інститут історії НАН Білорусі в партнерстві з дайвінг-клубом “Морський Пегас” і учасниками форуму 4х4 «Позашляховик». Археологи і дайвери продовжують підводне вивчення одного з найбільш укріплених замків періоду Північної війни (1700-1721 рр.). Керівник експедиції науковий співробітник Інституту історії НАН Сергій Линевич каже:

Існує пряма вірогідність втрати унікальної пам’ятки, який за розмірами своєї території, статусності і значимості не поступався знаменитої резиденції Радзивіллів в Несвіжі.

Незважаючи на охоронні знаки, пам’ятник активно руйнується чернокопателямі. Тому археологі не можуть дозволити собі зволікати.

Нинішня експедиція перша в цьому році, але не останньою.

Сергій Линевич розповів про те, як іде праця:
Перша експедиція для дослідження фортеці Жабер була організована в 2015 році. І відразу стало очевидним, що цей об’єкт представляє чималий науковий інтерес для археологів. Наша мета – вивчення водних укріплень зруйнованої на початку XVIII століття фортеці, конкретно – місця, де знаходився перекидний міст. За три експедиції підняли з дна річки 11 бомб від мортири – стану облоги артилерійської гармати. Одне ядро ​​зараз експонується в Мирському замку, інші проходять камеральну обробку в Інституті історії.

Як повідомляв ПроСВІТ, рік тому під водою виявили скупчення ядер. З води тоді витягли 5 мортирних бомб вагою від 35 до 50 кілограмів. Частина була підготовлена до бою, але не використана, від цього знахідка ще більш унікальна. Їх скинули в рів після того, як замок в 1706 році був зруйнований за наказом Карла ХII. З води також дістали багор і велика кількість обгорілих дерев’яних фрагментів, оскільки цегли, в тому числі зі слідами сильного перегріву. У нинішньому лютому підняли штурмфал – сильно загострену дубову палю, елемент який застосовувався для оборони підступів до замкового валу і рову. Також були виявлені фрагменти підйомного мосту.

За матеріалом СБ

  • 2
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *