Ні гриб, ні рослина, ні тварина

ПроСВІТ, На здоров'я
29/10/2020, Leave a comment

Біловезька пуща зуміла зберегти свої первісні риси великою мірою завдяки мертвій деревини – безцінному скарбу природних лісів. Тому тут серед незайманої природи можа зустріти безліч найнеймовірніших істот. На трухлявих пнях і замшілих деревах пущі, на тоненьких, як волосинка, ніжках начебто тримаються за життя яскраво-помаранчеві крихітні намистинки слизовика Трихії оманливої ( Trichia decipiens ). Дощової осені на тлі темної гниючої деревини тіла цього міксоміцетів буквально палають.

Тріхії відносяться до видів-космополітів, тобто поширені по всій земній кулі. Проте, вчені до цих пір не прийшли до єдиної думки, до якої систематичної групи віднести унікальні в своєму роді організми. У сучасних класифікаціях такі істоти відносять до найпростіших і вважають більше тваринами, ніж рослинами або грибами, хоча деякі дослідники зараховують їх до водоростей через особливості способу харчування. 

Плутанину вносить незвичайний цикл розвитку слизовиків. Їх основне тіло в стадії росту і харчування представлено плазмодієм, тобто голою протоплазматической масою. Такий амебоподібний плазмодій живе в сирих темних місцях, наприклад, всередині мертвого дерева, в старому пні або під опалим листям. Там він повільно повзає, харчуючись, в основному, бактеріями і  рослинними залишками. На цій стадії слизовик поводиться як типова нижча тварина. При цьому молодий плазмодій повзає не хаотично, а шукає затишні, вологі і затінені місця, ховаючись від світла. Коли ж плазмодій досягає зрілості, поведінка його змінюється – він спрямовується до світла, сухих і теплих місць, намагається вибратися на поверхню свого «будиночка». Потім плазмодій приступає до розмноження, утворюючи, як гриби, плодові тіла самої дивовижної форми і забарвлення. При дозріванні спор оболонка спорангия розривається, а спори розсіюються по повітрю. Потрапивши на відповідне місце, спори проростають, а з оболонки виходять міксамеб або зооспори з джгутиками. Згодом вони вступають в статевий процес, зливаючись попарно і формуючи новий плазмодій, який повзе в темні і вологі місця, і життєвий цикл цього організму починається спочатку. 

2.jpg

Такою є і тріхія оманлива. Її яскраво-помаранчеві намистини, які ви можете побачити на мертвій деревині, – лише мала частина дуже складного і дивного життєвого шляху.

За матеріалом Національного парку “Біловезька пуща”

 

Залишити відповідь