Обміління Світязя розглянуто Комітетом з питань екологічної політики та природокористування

ПроСВІТ, На здоров'я
14/11/2019, Leave a comment

11 листопада 2019 року за ініціативи народного депутата України, першого заступника голови Комітету Степана Івахіва у Комітеті з питань екологічної політики та природокористування відбувся круглий стіл на тему: «Обміління Шацьких озер: причини, наслідки, рішення». У його роботі взяли участь народні депутати, директор Шацького національного природного парку, спеціалісти Міністерства енергетики та захисту довкілля, Держводагенства України, науковці Інституту водних проблем і меліорації, представники громадської організації «Всеукраїнської екологічної ліги».

Учасники круглого столу визначили основні науково доведені та можливі теоретичні причини обміління каскаду Шацьких озер на території Національного природного парку, які потребують додаткового детального вивчення та моніторингу. Серед них особливо виділяються такі:

  • аномальне у 2019 році підвищення середніх температур та зменшення кількості атмосферних опадів, що призвели до посухи в літній період;
  • збільшення обсягів випаровування вологи Шацьких озер і прилеглих до них екосистем;
  • неможливість належної експлуатації гідротехнічних споруд на території Шацького Національного природного парку з метою затримки паводкових вод;
  • зменшення площі водозбору через проведення у 60-80-хх роках минулого сторіччя осушувальних меліорацій.

Науковці інституту водних проблем і меліорації наголошують на необхідність постійного наукового моніторингу українською стороною можливого впливу на обміління Шацьких озер розробки покладів крейдового родовища «Хотиславське» у Білорусі. На сьогодні належне державне фінансування зазначеного моніторингу відсутнє. Також не вивчається вплив на обміління Шацьких озер інтенсифікації використання підземних вод на цій території регіону, а саме від господарської діяльності приватних підприємств в аграрному та туристичному секторах, не має даних про обсяг використання водних ресурсів в приватному секторі, де фіксується масове буріння локальних та індивідуальних свердловин.

На круглому столі озвучено низку можливих стратегічних короткострокових та довгострокових заходів щодо збереження Щацьких озер. Учасники зустрічі домовилися створити робочу групу аби зробити ґрунтовні висновки і надати письмові пропозиції комплексного вирішення обміління озера Світязь, розробки довгострокової урядової Програми покращення водозабезпечення Шацького поозер’я та сталого функціонування Шацького національного природного парку, що буде закріплена Постановою кабміну з відповідним щорічним фінансуванням.

За матеріалом Конкурент

  • 3
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *