Одна з найдавніших бореальних папоротей

ПроСВІТ, На здоров'я
24/03/2020, Leave a comment

У Біловезькій пущі росте рідкісна рослина, місця зростання якої можна буквально перерахувати по пальцях. Росте вона, як правило, окремими особинами або нечисленними групами на обмежених площах в кілька квадратних метрів. Виняток – Королево-Мостовське лісництві пущі де протягом десятка років відзначено виростання її великої популяції.

1.JPG

В 2020 року на площі близько 2500 кв.м. росте 124 рослин незвичайної папороті – гронянки багатороздільної (Botrychium multifidum  (SG Gmel.) Angstr.). Згадане місце з 2010 року включено в перелік пунктів моніторингу рідкісних і охоронюваних рослин Національної системи моніторингу навколишнього середовища Республіки Білорусь. На Берестейщині гронянка росте в Березовському, Дорогичнському, Пружанському районах. 3.JPG

Гронянка багатороздільна – вразливий вид III категорії національного природоохоронного значення. Також він має високий міжнародний рівень охорони – занесений до Додатка I до Бернської конвенції, міжнародною угодою про охорону дикої фауни і флори і природних середовищ існування в Європі.


Гроздовник – представник вужачкових, родини найдавніших і примітивних сучасних папоротей, що відрізняються від звичних нам папоротей за своєрідним зовнішнім виглядом і за внутрішньою будовою, біологічними особливостями. 

2.JPG
На відміну від них, листя у Гроздовник розділені на дві частини – вегетативну і спороносную. Вегетативна відходить від основи рослини, вона м’ясиста, темно-зелена, за формою схожа на широкий трикутник. Спороносна частина на дуже довгій ніжці, схожа на мініатюрне виноградне гроно, і саме на ній формуються спори папороті. Листя розгортаються влітку, і після утворення спор спороносная частина відмирає, а вегетативна зимує і зберігається до наступного року до часу розгортання нового листа. Щорічно утворюється тільки по одному листу і по числу листових рубців на кореневище можна судити про вік рослини. 

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

  • 3
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *