Оприлюднено справу провідника Берестейської округи ОУН (ВІДЕО)

ПроСВІТ, Новини
26/08/2020, Leave a comment

Державний архів Волинської області оцифрував кримінальні справи несудових органів за 1939-1953 роки з фонду КДБ. Оприлюднили 257 справ. У папках є протоколи, особисті документи, фотографії, відбитки пальців та схеми затримання. Протягом 28 років СБУ розсекретила та передала до державного архіву 4 231 справу. Це – кримінальні справи тих, хто був реабілітований, розповіла журналістам Суспільного керівниця відділу архіву Антоніна Гурська.

У волинському архіві оприлюднили справи українських націоналістів з фонду КДБ

Брати Бернадські Анатолій та Василь із смт Локачі розповідають про свого дядька – Григорія Сала, на псевдо “Сушко”. Він у 1939 році вступив у ОУН, був провідником Берестейської округи. Анатолій Бернадській каже: з дитинства чув історію про діяльність дядька: “Баба Марія, мати того Гриця Сушка, вона згадувала тихенько: “Ой! Діти, ми були вивезені в Сибір, бо мій син Гриць був в підпіллі”. З часів Незалежності України почали шукати відомості про Сушка, писали листи в архів СБУ, але відповіді позитивної не отримали.

У волинському архіві оприлюднили справи українських націоналістів з фонду КДБ

У 2017 році родина Бернадських отримала лист з обласної адміністрації, де ішлося про те, що розшукують рідних “Сушка”. Як з’ясували згодом, каже Анатолій Бернадський, у 1949 році провідник “Сушко” посмертно був нагороджений Срібним Хрестом Заслуги.

Краєзнавець Віталій Кушнір робив історичні розвідки діяльності Української Повстанської Армії в Локачинському районі. З його статті брати Бернадські дізналися, де загинув та спочиває провідник. “Загинув він в бою з червоними партизанами біля села Річиця Ратнівського району і похований біля церкви в селі Хотешів”, – вважає Вітілій Кушнір.

У волинському архіві оприлюднили справи українських націоналістів з фонду КДБ

Василь Бернадський розповідає: у 2018 році з районної газети дізналися про місце поховання дядька у селі Хотешів Камінь-Коширського району. Тоді ж вперше поїхали туди. Побачили, що на самому хресті зроблена табличка, на якій написано: “Тут спочивають у вічному сні славні вояки УПА, що загинули у 1943 році: лікар Євген Каранович, сестра милосердя Марія, і провідник “Сушко”, 4 невідомих. Вічна слава героям!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *