Останній з роду

Віктор Місіюк, Культура
27/03/2021, Leave a comment

Великий литовський гетьман Михайло Вишневецький певний час був одним  з лідерів антишведського табору, а після став союзником шведського короля Карла ХІІ. Як родич одного з королів Річі Посполитої гетьман також мав амбіція  стати польським монархом. Але доля склалася інакше.Після семи років ув’язнень і біженства в 1716 році він нарешті зміг повернутися на батьківщину. В вже в 1719 році через епідемію, яка збирала жнива в Вишньовці, князь виїхав на курорт з ландецькими мінеральними водами. В наступному році йому вдалося отримати одну з найвищих державних посад, він став великим литовським канцлером. Ще через рік його обрано маршалком литовського трибуналу.

В 1722 році князь влаштував в Пинську гучне та скандальне весілля своїх дочок. Але ні велики маєтки, ні високи посади не могли забеспечити здоров’я, родинне щастя. 26 січня 1725 року в родовому маєтку Любешові померла Катерина Вишневецька з дому князів Дольських. Через півроку після смерті дружини князь наважився на другий шлюб. 29 липня 1725 року він оженився на княгині Магдалені Чорторийський. Вінчання відбулося в Підкамені, весілля в Олексинці. Син Михайла од князівни Катерини Дольської, Костянтин, помер рано. Друга дружина народила йому за рік по шлюбі ще одного сина, Єремію, а за три роки другого, Ігнатія. Немовля померло в тому ж році. В той час шаленіла епідемія оспи, яка не пошкодувала ні його старішого брата, ні мати, яка померла 4 грудня 1728 року. 21 лютого 1731 року оженився в Білій з Теклею Радивил, вдові по Флемінгу. У подружння народився син Йосип-Ігнатій, який помер в дитинстві ще за життя батька.

Політична кар’єра старого князя складалася цілком добре. В 1732 році пинського підкоморія вкотре переобрали маршалком литовського трибуналу. В 1735 році він зайняв найвищі посади в князівстві: став великим литовським гетьманом і віленським воєводою. На той час в родині не лишалось чоловіків, не було в живих ні його рідного брата, ні, навіть, зятів. На той час згасли інші гілки колись великого роду.

Свої останні дні гетьман провів у військових клопотах. 23 червня 1744 року Михайло Вишневецький розіслав з Каролина універсали про зустріч короля, проведення генеральний  огляд литовського війська. Причиною став об’їзд молодим королем Августом ІІІ Великого князівства литовського. Але гетьман не дочекався короля і 16 вересня 1744 помер в Меречі. Князю влаштували одне з найпишніших поховань. Останній з роду Вишневецьких був похований в родовому маєтку у Вишневці.

 

Залишити відповідь