Охмістриня королівни

Віктор Місіюк, Новини
02/03/2020, 3 коментарі

Близько 1625 року в селі Болоткові в околиці Берестя було збудовано королівський палац. Після війни будинок був міцно пошкоджений. В 1668 році король Ян Казимир продав його у приватні руки. А вже 24 липня 1681 року Болотків, Лобачев, Огородники і Лехути купляє виленський каштелян, литовський польний гетьман Юзеф Слушка. Гетьман вирішив заснувати на своїх землях в 1697 році приватновласницьке місто, яке на честь засновника отримало родовий герб Слушків – Остоя. 

Палац в Болоткові на гравюрі 1657 року

Місто на честь дружини було названо Тересполем. Тереза з Гонсевських була донькою відомого уродженця Вовчина, литовського польного гетьмана Вінцента Гонсевського, вбитого конфедератами в 1662 році. Дівчина виховувалася у пансіонаті сестер Візиток в Варшаві. Пізніше, як і належить дамі з її статусом, вона буде меценаткою костелів. В 1697 році вона з чоловіком розпочне будівництво в Тересполі костелу домініканців, на що фундаторка заповіла 20 тисяч злотих. В 1677 році вона вийшла заміж на Юзефа Слушку. 

Тереза Слушка в Парижі

Злі язики казали про Терезу, що вона “товста як диявол і дурна як сало”. Портрети тереспольської господині і факти її життя цього не підтверджують. Обидва відомі портрети написані під час відвідування Мюнхену і Парижу в 1695 році. Зі збереженого протрету видно, що вдягалась Тереза відповідно за останнім словом французької моди, практично як друга дружина Людовика ХIV, його фаворитка мадам Ментенон. Талія і груди стягнуті корсетом. Декольте прикрашене мереживом. Сукня з довгим треном. На голові славетний фонтаж з білої вази на проволочному скелеті. Перли в волосах і на шиї. Черевички на високих підборах. В руках у неї китайське віяло. На голові зачіска горсет – відкрите чоло прикрашене з симетричними кучерями навколо. Вигляд церемоніальний, схожий на римську матрону. Поза сумнівом господиня Тересполя виглядала вражаюче модно. 

Тереза Слушка в Мюнхені

Французький лібертинізм мав вплив і на шляхту Річі Посполитої. Заміжня жінка яка мала коханків не була на той час чимось дивним. А серед коханків Терези Слушко були магнати першого ешалону. Довги роки вона була коханкою підскарбія Рафала Лещинського, син якого Станислав, пізніше буде обраний королем Річі Посполитої. Лещинського кинула заради Казимира Яна Сопіги. Серед причин зміни прихильності однією з головних називали політичну, спробу схилити родину Сопіг на бік короля. Казали навіть, що вона була коханкою кількох Сопіг. При тому чоловік Терези, Юзеф Слушка, як головний рояліст виступав проти магнатської родини. В певному моменті Тереза розірвала на певний час стосунки з Казимиром Сопігою, сприяла республіканцям і тому, щоби підлеглі чоловіку війська виступили проти противників королеви. Підтримав її дії і перший коханок. З Тересполя надавала підтримку республіканцям з метою недопустити їх капітуляції. Причина була в тому, що Сопіга не підтримав вибір на королівський трон Якуба Соб’єського. Була також прихильницею обрання на тон баварського електора Максиміліана Віттельбаха. Але після того, як був визначений новий король, Тереза знову відновила приязні стосунки з Сопігою.  Після цього Тереза вплинула на те, щоб її чоловік і Рафал Лещинський перестали підтримувати республіканців. В 1703 ж році найняла підрозділ для охорони своїх маєтків від республіканців. В тому ж році після смерті чоловіка Тереза офіційно вийшла заміж за Казимира Сопігу.  Новому чоловіку вона записала родовий маєток Гонсевський Вовчин з селами Щитники, Грем’яче, Люта і Сегневичі. 

Казимир Ян Сопіга

Терезі судилося бути при дворах найбільш впливових правітелів того часу. Практично зразу вона потрапила до найближчого кола короля Яна Соб’єського, точніше його дружини, славетної “Марисеньки”. Її призначили охмістринею, управителькою двору, королівни Терези Кунегунди.

Максиміліан ІІ Віттельсбах

В 1694 вона за дорученням королівського двору Тереза Слушко була екстраординарною посланицею до баварського електора Максиміліана ІІ Марії Емануеля Кайетана Віттельсбаха, а також французького короля-сонце Людвика ХIV. В Версалі її приймали три дні з великими почестями. Спеціально для цього поставлено оперу. 

Людовик ХIV

27 червня 1697 року Август ІІ, який незадовго до того перейшов у католицизм, був обраний королем Річі Посполитої і віддячив своїм прихильникам, серед яких був гетьман Слушка і його дружина, яка доклала зусиль для того, щоб перешкодити магнатський сваволі.

Король Август ІІ Міцний

В палаці Слушків в Тересполі король Август ІІ Міцний побував в кінці 1698 року. А перед тим 18 липня 1698 року в гості до Терези Слушко заїжджав російський цар Петро І.

3 thoughts on “Охмістриня королівни”

  1. Володимир Дмитріюк сказав:

    В Тересполі наша родина жила від 1933 до 1944 року, напроти памятника який поставлений в пам’ять будови шляху з Берестя до Варшави

    1. Віктор Місіюк сказав:

      Напроти пам’ятника – через вулицю чи з того самого боку? Мні доводилось стояти перед їм. Там рух великий щодня купа людей проїжджає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *