Печать роду Полюховичів

ПроСВІТ, Новини
13/01/2020, Leave a comment

Василь Полюхович опублікував на своїй сторінці в facebook фотографії шляхетської печаті з коментарем:Світлина від Vasyl Poliukhovych.

Восени 2012 року, під час польових робіт, здійснюваних поблизу с. Серники, було знайдено печатку гербу Наленч (зображення круглої пов’язки, зав’язаної внизу, розташоване на щиті) із латинськими літерами «І Р».
Знайдена печатка виконана з бронзи, ручка частково зламана. Потертість знахідки свідчить, що її власник упродовж тривалого часу користувався нею (можливо, печатка навіть передавалась у спадок від батька до сина, на що вказує перегравування літери «І»). Розмір печатки – 28 мм робочої матриці 20#17 мм овальної форми. На матриці нарізано спрощений герб Наленч – пов’язку, зав’язану на вузол і взяту в коло. Щит, на якому розташована пов’язка, з обох боків прикрашений пальмовими гілками. Над щитом викарбувана корона, з обох її боків – латинські літери «І Р».

Світлина від Vasyl Poliukhovych.
Враховуючи місце знахідки, а також ініціали прізвища, які мали б розпочинатися з української літери «П» (в оригіналі – «Р»), можна стверджувати, що ця печатка належала Полюховичу. Цю думку підтверджує і той факт, що, за даними документальних джерел, із першої половини XVI ст. с. Серники належало шляхетському роду Полюховичів.
За стилем виконання та формою ручки печатки вказану знахідку можна датувати кінцем XVII ст. – серединою XVIII ст. Як відомо, з початку XVIII ст. чисельність шляхти, яка користувалась особовими печатками, почала зменшуватись. Водночас, у зв’язку з тим, що рід Полюховичів множився і кількість малоземельної й безземельної дрібної шляхти ставала дедалі більшою, постає питання: кому саме з Полюховичів могла належати знайдена печатка?Світлина від Vasyl Poliukhovych.
Звернувшись до реєстру Пинської шляхти за XVIII ст., легко встановити, що у цей час с. Серники належало до Пинського повіту. Враховуючи попередні міркування, найбільш імовірно, що власником особової печатки був саме Полюхович Серницький Іосіф.

Автор коментаря поки не має відтиску печаті під документами, але сумнівів щодо того, що це печать когось з Полюховичів не доводиться. А ось сумніватись в правильності висновків автора причини є. Оскільки ініціали на печаті написані латинськими літерами ім’я власника передавалось польською мовою. Тобто ім’я Осипа, яке в польський мові передається як Józef, мало би починатись з літери J. Можливо, мова йде про Гната – поль. Ignacy. 

  • 6
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *