Плитівка «Підляшшя колядує»

ПроСВІТ, Культура
10/01/2020, 3 коментарі

Вихід плитівки «Підляшшя колядує» – одна з важливих музичних подій інформація про яку з’являється в різних ЗМІ. Портал газети “Наше слово” також вирішив розповісти своїм читачам про спільний колядний проект кількох підляських ансамблів.

Наприкінці 2019 року появився альбом з українськими різдвяними піснями з Підляшшя «Підляшшя колядує. Ukraińskie kolędy i szczedriwki Podlasia». Це збірка 20-ти святкових пісень у записі п’ятьох фольклорних ансамблів українського підляського середовища: «Ранку» з Більська-Підляського, «Гілочки» з Черемхи, «Добрини» з Білостока, «Родини» з Дуб’яжина та жіночого фольклорного колективу з Черемхи-Села.

Українські колядки і щедрівки звучать у виконанні дітей, молоді, дорослих – як жінок, так і чоловіків, а також найстарших підляських співаків, які ще пам’ятають давні різдвяні твори і традиційне підляське колядування.

Платівка це пропозиція для всіх, хто хоче послухати у святковому періоді як загальноукраїнських, так і місцевих різдвяних пісень. Ці твори звучать на ПідUkraińskie kolędy i szczedriwki Podlasia Підляшшя колядує ляшші під час Різдва Христового та після нього – наймолодші та старші колядують з ними по селах і містах, окрім того почуємо їх на численних колядних переглядах, які від половини грудня аж до початку лютого проходять у садочках, школах, сільських світлицях, осередках культури і церквах.

Платівка спрямована не так до фахівцівфольклористів, інтерес яких викликає старовинний пласт різдвяного репертуару, в основному архаїчні дохристиянські побажальні колядки. Це радше пропозиція до всіх, які хочуть почути магію Різдва Христового з його невід’ємною складовою – зворушливими піснями про народження Ісуса Христа.

На увагу заслуговують, зокрема, святкові твори у виконанні найстаріших співачок, згуртованих у фольклорному ансамблі з Черемхи-Села. У вибраних жінками колядках, окрім церковних мотивів, з’являються й суто народні. Для прикладу, в різдвяній пісні «Із востока дуже рано» відображені етапи сільських польових робіт: коли ідуть полями «Триє Цариє», які «несут три корони Цару», хлопець, якого зустріли, «пшаницю сіяв». Коли вже їде «Ірод проклятий», хлопець «пшаницю жне», осінню – «пшаницю визе».

В іншій колядці з Черемхи-Села «В місти Вифліємі» також відображені реалії колишнього підляського села – Пречиста Діва приходить до села, де господар відмовляє їй у проханні переночувати, бо «хатинка малая, ще й диточок сила». У виконанні «Родини», ансамблю, в якому співають представники всіх поколінь жителів села Дуб’яжина, почуємо на платівці три популярні на Підляшші та дуже мелодійні колядки «По всьому світу», «На Рождженіє» та «В Вифлеємі новина».

Зі свого боку, білостоцька «Добрина» запропонувала колядки і щедрівки з Підляшшя, Полісся та інших регіонів України. Підляські колядні традиції продовжують наймолодші – діти і молодь, що вчаться української мови в школах Більська-Підляського і Черемхи. Вони згуртовані у двох дитячо-молодіжних фольклорних колективах «Ранок» і «Гілочка», які від років є візиткою підляського українського середовища. У їхньому виконанні почуємо відомі в регіоні різдвяні твори, якот «Вставайте, вставайте», «З Новим роком ідем» чи «Нова радость стала».

Ці твори дуже часто виконують зараз колядні групи, що відвідують на свята підляські хати, а також всілякі ансамблі з Підляшшя, не лише українські – учасники різних колядних вечірок і конкурсів. Українські колядки і щедрівки звучать на платівці як українською літературною мовою, так і місцевими підляськими говірками. Говіркові слова та суто підляські мовні конструкції переплітаються в цих творах з елементами церковнослов’янської мови.

Слід підкреслити, що на Підляшші дуже популярними були, перш за все, колядки з виданого в Почаєві в 1790 році «Богогласника», які виконувалися церковнослов’янською мовою, нерідко з російською вимовою. Перевагою платівки «Підляшшя колядує…» є те, що відтворено на ній ті місцеві різдвяні твори, які виконуються українською мовою в її діалектному варіанті. На обкладинці платівки побачимо зірку – традиційний атрибут різдвяного колядування, без якого підляшани не уявляють Різдва Христового.

У деяких селах з зірками колядували лише групи хлопців, в інших – також дівчата. Зараз колядування з зіркою продовжують українські підляські колективи. На платівці знайдемо коротку інформацію про всі ансамблі, що взяли участь у записах, разом з їхніми фотографіями з різних колядних заходів. Поміщено також коротенький текст про підляське колядування. Диск «Підляшшя колядує…» без сумніву стане приємним подарунком на Різдво Христове для всіх, які у святковий час схочуть послухати як підляських варіантів загальновідомих українських пісень, так і менше популярних різдвяних творів, співаних в регіоні на північ від Бугу.

3 thoughts on “Плитівка «Підляшшя колядує»”

  1. пк сказав:

    Чи появиться в інтернеті?

  2. Віктор Місіюк сказав:

    Навряд чи. В Польщі так усі трасуться за авторське право, що викладати відео, аудіо вважають мало не смертним гріхом.Дай Боже, щоб я помилявся

Залишити відповідь