Подружжя захопилося цитрусоводством

ПроСВІТ, На здоров'я
21/08/2021, Leave a comment

Віталій і Тетяна Бухта з села Хрисо вирощують екзотику.

Якби ви прийшли взимку, коли плоди стиглі, жовті та оранжеві, то на тлі вулиці це був би ефектний контраст, – каже господар. – Цю теплицю і інші ми побудували шість років тому, щоб заробити і дати освіту дітям. Вирощували на продаж зелену цибулю, огірки, помідори, петрушку. Все це реалізовували в Білоозерську і Березі. Ще в цьому році поставляли цибулю в Білоозерськ. Слава богу, діти вивчилися, мають добру роботу, і тепер ми вже у них, якщо потрібно, займаємо грошики.

Віталій розповідає про свої рослинах, які заселилися тут рік тому.

Ось велике лимонне дерево – в рік дає десятки кілограмів плодів, все і не з’їдається. Родоначальник цитрусового справи сім’ї Бухта. Мандарин «уншиу», у якого приплюснуті за формою плоди. Апельсин. Кумкват – в перекладі з японського «золотий апельсин».

Шкірка у кумквата їстівна і солодше самого плоду, має приємний присмак – мандариновий з легкою гіркуватістю, – коментує Віталій. – З’їж його, а трохи пройде час – і знову хочеться, неможливо насититися.

Каламондін – гібрид кумквата з мандарином. Лімонелла – гібрид кумквата з лаймом. Великоплідний гранат. Лимон «Мейєра» – гібрид лимона і апельсина, що виник в природних умовах. Авокадо. На деревцях зелені плоди. Ті, що зав’язалися в квітні – травні, дозріють в жовтні – листопаді. Тут же росте кавове деревце сорту «арабіка» – з насіння. Повинно зацвісти, заплодоносить – Віталій з нетерпінням цього чекає. Красиве дерево саме по собі, милується він.

Крім того, в теплиці висаджені квіти, туї та інші рослини – для різноманітності.

Все почалося з лимонного дерева сорту «Пандероза». Одинадцять років тому Віталій подарував його Тетяні на день народження в невеликому горщику. У доданому описі значилося, що плоди можуть вирости від 350 г і вище. Посміялися подружжя над цим, мовляв, таких лимонів не буває, а даремно. Як виявилося згодом, для «Пандероза» підйомні навіть 1 200 – 1 300 г. Цей сорт отриманий в результаті схрещування лимона, цитрона і грейпфрута. Назва походить від латинського слова ponderous, що в перекладі означає «важкий». Плоди важкі.

Деревце розрослося на третій рік після покупки, і подружжя перевезли його з Білоозерської квартири в теплицю. Лимон на очах став набирати силу – посприяли тепло, вологість і світло.

Почав обрізати, щоб сформувати крону, так стало шкода гілки викидати, – згадує Віталій. – Дізнався, що «Пандероза» можна вкорінювати. Спробував – вийшло. Щеплені деревця родичам роздарував, мені-то стільки не потрібно. В інтернеті подивився – а там ціни на них! Можна заробити.

Так Віталій приступив до занять цитрусоводства. Як кожен початківець, перелопатив гори спеціальної літератури.

Взагалі-то я технар, – розповідає про себе. – Як взяв паяльник в чотирнадцять років, так і не розлучаюся – весь час щось творю. Непогано розбираюся в автоматиці.

Його гордість – дві кліматичні камери, створені своїми руками. Вони підтримують задану температуру, вологість і освітленість для створення оптимальних умов при культивуванні рослин. Одна з них стоїть в будинку, друга – в теплиці. Останню змайстрував зовсім недавно. Зараз там приживаються клементини, мандарини, лимони, апельсини, кумкват.

За власним технічним рішенням обладнав опалення в теплиці, і тепер там можна топити тоді, коли є час, а не тоді, коли потрібно, ну а далі автоматика сама розподілить тепло. Зробив витяжку, пристосування для відлякування кротів. Жартома називає себе ледарем, так як «змушує» техніку працювати замість себе.

Що я тільки не створював! – відгукується про своїх виробах. – Не раз втілював в життя чужі ідеї. Хтось питав: чому не патентуешь винаходу?

Вся ділянка, яка дісталася Тетяні в спадок від бабусі, становить 50 соток. На території розміщуються інші теплиці, в яких тепер … містяться качки і кури. Господар передбачив для них всі зручності. Каченята «висиджують» в інкубаторі. Виросли зайві качури йдуть на м’ясо.

Ми займаємося господарством собі на втіху, – каже Тетяна. – Можна сказати, для душі. Все робимо спільно. Технічні питання – на чоловіка, а вже прополоти, підписати баночки з рослинами, яйця зібрати, води набрати – мої турботи. Поруч живуть мої батьки, допомагають нам, а ми їм.

За матеріалом Bereza.by

 

Залишити відповідь