Події в Пинську – складна тема

Віктор Місіюк, Новини
04/02/2021, 1 Comment

Події біля будівлі Пинського міськвиконкому в ніч з 9 на 10 серпня в місті прозвали «Пинською бійнею». Пинськ – єдине місто в країні, де 9 серпня обурені озвученими результатами президентських виборів люди не просто вийшли на вулиці – а пішли на міськвиконком, міліція вийшла з ними на переговори, від натовпу висунули парламентарів … . Але все все одно закінчилося погано. Кадри протистояння облетіли всі великі білоруські телеграм-канали та ЗМІ. На записах видно, як люди з палицями біжать на щити силовиків, кидають в них камені, пляшки, тротуарну плитку, світники і навіть квіти з клумби. Місцеві це пояснюють в тому числі і тим, що «міліція їх обдурила, а пинчуки – народ образливий».

Події в Пинську – складна тема для розмови. Хтось бачив все на власні очі, хтось чув від друзів, хтось – від співкамерників в Барановицькому СІЗО, хтось – від родичів політв’язнів, комусь розповів про все політемігрант, який після «бійні» виїхав за кордон, побоюючись переслідування. Кожен носить в собі свою версію події, але не всі готові нею поділитися.

– Люди бояться, – пояснює пинянка Надія Ларіонова, яка теж, напевно, боїться, але все-таки говорить.

фото читача

Пінськ. 9 серпня 2020 року. фото читача

«Натовп ахнув: “Як 80 відсотків ?!”»

Своїми спогадами крім пані Надії діляться Денис Сєдих і двоє хлопців, які попросили не вказувати їх дані.

Ми йдемо за супермаркет, в сквер . 9 серпня, близько 19.00, за пам’ятником «Партизанам Полісся» зібралися приблизно 100 осіб. У той час клумбу перед меморіалом прикрашали червоні і білі квіти. Раніше таке забарвлення нікому не заважало, а в кінці жовтня хтось вирішив «навести порядок». Червоні квіти прибрали, залишилися тільки білі. З настанням морозів клумба перестала бути предметом ідеологічної боротьби – все занесло снігом.

9 серпня сюди прийшли навіть мами з дітьми, – згадує Надія день виборів. – Символіки не було. Були тільки білі браслети.

Фото: TUT.BY

Пам’ятник «Партизанам Полісся»

Недалеко від присутніх в сквері тоді стояли кілька співробітників міліції. Вони в те, що відбувалося не втручалися, тільки спостерігали. Певний час люди просто стояли і спілкувалися, передавали один одному новини, які вдалося прочитати власникам смартфонів з працюючим VPN.

Після 20.00 тема для розмов була одна – результати національного екзит-полу: Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів.

– Натовп ахнула: «Як 80 відсотків ?!» – згадує першу реакцію пані Надія.

Тоді зібрані в сквері вирішили піти до міськвиконкому, щоб дізнатися, «як проголосувало місто». Люди вийшли від пам’ятника «Партизанам Полісся» і рушили по вулиці Першотравневій в напрямку центру. Це – приблизно 3 кілометри шляху.

– На проїжджу частину ніхто не виходив. Всі йшли по тротуару, переходили дорогу на зелений, – пояснює Надія. Проїжджаючі автомобілі, каже, сигналили на підтримку учасників спонтанної ходи.

Фото: TUT.BY

Залізничний переїзд на вулиці Першотравневій

Кілька співробітників міліції спочатку супроводжували колону, але потім пішли вперед. Іноді повз демонстрантів проїжджали патрульні автомобілі. Половину шляху люди пройшли безперешкодно. Гасла звучали знайомі, мирні: «Живе Білорусь!», «Віримо, можемо, пераможемо!».

Перші затримання відбулися на залізничному переїзді на вулиці Першотравневій. За словами очевидців, два автомобілі міліції перекрили проїзд, а до колони вийшли співробітники в формі. Силовики перегородили прохід, повідомивши, що «тимчасово обмежено рух» нібито через масові заворушення. Хоча на той час, за словами пані Надії, ніяких зіткнень в місті не було.

Пізніше до демонстрантів вибігли з автобуса люди шоломах-півсферах зі щитами і кийками. Почався розгін, кілька людей затримали.

Решта по дворах і сусідніх вулицях пішли далі.

Після інциденту на залізничному переїзді, згадує Денис Сєдих, люди йшли «на взводі». Коли залишки колони з Первомайської вийшли на площу Леніна, там уже зібрався натовп.

Фото: Медіа-Полісся

Пинськ 9 серпня. Фото: Медіа-Полісся

Приблизно о 21.15 люди вийшли з площі на вулицю Леніна і рушили в напрямку Пинського міськвиконкому. За оцінками очевидців, в ході взяли участь вже більше тисячі чоловік.

Людей було стільки, що по пішоходці навіть пройти було складно. Доводилося притискатися до будинків, – розповідає Денис.

«Не пам’ятаю навіть, щоб хтось матюкався»

Будівля Пинського міськвиконкому була оточено міліцією. Демонстранти зупинилися перед силовиками на вулиці Заслонова. Між ними утворилася «буферна зона» – шириною приблизно в 10 метрів.

У Олександра Мотузко в Пинську своя школа іноземних мов. Його офіс – в одному з будинків на пішохідній вулиці Леніна. 9 серпня він бачив, що відбувалося біля міськвиконкому.

Всі до міськвиконкому йшли нормально, без якогось бажання когось відлупцювати або побитися. Так, були провокації, але вони припинялися самими людьми в колоні. Якщо хтось хотів пляшку кинути, то пляшку відразу забирали. Там порядок був. Було дуже все чітко. Не пам’ятаю навіть, щоб хтось матюкався. Всі стояли. Кричали: «Міліція з народом!», «Склади щити!», «Віримо, можемо, переможемо!». У якийсь момент всі запалили ліхтарики. Ціла вулиця в ліхтариках, всі такі натхненні були!

У прилеглому скверику біля бюста партизану Івану Чуклаю увечері 9 серпня стояли лавки. Під час нічних сутичок їх розбирали на палиці. На місце так до сих пір і не повернули. Зараз біля бюста стоять тільки урни. Фото: TUT.BY

Я підійшов до людей, коли вони вже стояли біля міськвиконкому, – розповів про події тієї ночі ще один очевидець – пинянин Євген, який попросив не вказувати його прізвище, – Ми з дівчиною гуляли. З одного боку, по Набережній, оточення стояло, нікого не пускали, з іншого боку – з пішохідці – вже натовп був. Люди стояли, кричали, але нічого поганого не робили. Був контингент, який пляшки намагався кидати, але їх самі люди відразу ж зупиняли, вгамовували і забирали. Все було мирно.

Олексій (прізвище не вказується на його прохання) після виборів був біля міськвиконкому. Він теж пам’ятає, що в натовпі були кілька людей, які вели себе зухвало, але демонстранти самі забирали провокаторів подалі від міліцейських щитів.

Фото: TUT.BY

Вулиця Заслонова. Будівля міськвиконкому в кадрі зліва. 9 серпня на цьому спуску стояли силовики і демонстранти. Фото: TUT.BY

До протестувальників вийшов начальник МВВС Дмитро Коров’яківський .

Він запропонував висунути від натовпу 5 делегатів, які пройдуть за оточення і зможуть поспілкуватися з представниками місцевої влади. До складу делегації увійшла і пані Надія. П’ятьох пинян провели за міліцейські щити і сказали чекати біля входу в міськвиконком. Пізніше Надію попросили повернутися, щоб заспокоїти людей в натовпі. Одного з делегатів провели в міськвиконком. Через якийсь час він вийшов і сказав, що побачене його не переконало в тому, що вибори пройшли чесно.

Фото: Медіа-Полісся

Фото: Медіа-Полісся

«У хід пішло все: пляшки, каміння, палиці»

Велика частина демонстрантів ближче до першої години ночі вже розійшлася. Решта збиралися повертатися до площі Леніна, розповіла Надія. Плани змінилися, коли люди побачили, що з сусідньої вулиці до них біжать силовики зі щитами.

Люди намагалися будувати конструктивний діалог. Будь-які спроби агресії відразу ж припинялися. Був між нами і міліцією такий негласний договір: ви стоїте, прибираєте провокаторів – і вам ніхто не заважає. Але людей обманули – взяли і оточили. А у нас в Пинську народ образливий, – каже Олексій. Незадовго до початку бійки він відійшов до машини, а повернувся, коли вже міліцію відтіснили до міськвиконкому. – Коли ми повернулися, я побачив масштаби. Натовп, який брав участь в конфлікті з силовиками, був на місці. Деякі люди були з відібраними у міліціонерів щитами, виламаними палицями від лавок.

В якийсь момент народ побіг з криками, що вони [міліція] наступають. І ось з одного і з другого боку вони [міліція] стали підходити до людей – і почався цей заміс. В хід пішло все: пляшки, каміння, палиці. Люди відтіснили міліцію один раз, а вдруге, коли знову відтісняли, вже лавки ламали, урни летіли, – згадує Євген.

Фото: Медіа-Полісся

Пінськ. 9 серпня 2020 го. Фото: Медіа-Полісся

До недавнього часу Вадим  був студентом четвертого курсу одного зі столичних вузів. У листопаді він виїхав з країни. Від’їзд хлопець пов’язує не з пинськими подіями, а з протестними акціями студентів в Мінську. Зараз хлопець живе в Польщі, вивчає мову, а потім планує вступити до університету за програмою Калиновського.

9 серпня Вадим теж був біля міськвиконкому.

Я стояв перед кордоном міліції, – розповідає Вадим. – Нам говорили, що насильство не застосовуватимуть, просили відвести дітей і жінок. Ми перед цим кордоном стояли три години – і ні-чо-го не робили. Все було спокійно. Так, були провокатори, але на їх дії не відповідали, агресію гасили в зародку. Через 3 години стояння ми усвідомили, що площа Леніна вільна – і всі зрозуміли, що треба йти на площу. У цей момент ми побачили, як ззаду нас оббігають інші силовики.

Жорсткі зіткнення біля міськвиконкому тривали близько 30 хвилин. Постраждалих забирала швидка. В результаті міліцію відтіснили назад до міськвиконкому, а люди розвернулися і пішли на площу Леніна. Звідти вони повернулися на Першотравневу і по проїжджій частині дійшли до кругового перехрестя з вулицею Центральною. Потім народ став розходитися.

Моя думка: відпустили б людей [від міськвиконкому], вони б сто відсотків зійшли б, – вважає Олександр Мотузко . – Чи не було б навіть цієї ходи з прапорами по Першотравневій. Основна маса людей до того моменту від міськвиконкому вже пішла.

фото читача

«Ми не можемо ловити камені і стояти на місці»

Своя версію подійспівробітники Пинського МВВС озвучили  телеканалу «Білорусь 1» в грудні минулого року.

Надходить інформація в радіоефір про те, що натовп близько 500 осіб з площі Леніна почав рух до будівлі Пинського міськвиконкому, – розповідав на камеру анонімний міліціонер. – Ми на це відреагували, відразу ж вирушили до будівлі Пинського міськвиконкому і організували заслін. Шеренги співробітників міліції зі щитами, шоломами і палицями гумовими вишикувалися, щоб не дати людям, які радикально налаштовані, проникнути в будівлю міськвиконкому і перешкодити проведенню виборів.

Начальник Пинського МВВС Дмитро Коровяківський просив людей тримати дистанцію 15 метрів до оточення, щоб не провокувати міліціонерів на застосування спецзасобів.

Почалися серйозні провокації: підходила молодь п’яна, бралися за щити, намагалися їх вирвати, – розповідав пізніше свою версію Коровяковскій. – У затемненому сквері, який знаходився прямо між двома цими флангами, зібралася група молоді, яка брала будівельне сміття і почала кидати в співробітників. Команда була дана заздалегідь: якщо будуть провокації, треба людей витіснити. Ми не можемо ловити камені і стояти на місці. Почалося повільне витіснення. Тобто ланцюжок йде крок за кроком повільно, позначаючи себе, не пориваючи лад на протестуючих. З цього скверу цих пару десятків людей були витіснені.

фото читача

Зламаний міліцейський щит. 9 серпня 2020 року. Пинськ.

«Вискакує” черепашка “- і розпорошує балончик»

На наступний день, 10 серпня, згадує пані Надія, силовиків в Пинську було помітно більше: оточили вже не тільки міськвиконком, а й кілька кварталів навколо нього:

Коли до них підходили люди, вони говорили: «Покиньте зону бойових дій».

10 серпня на вулицях міста почалися масові затримання. Під час розгону частина людей з вулиці Леніна забігла в будівлю, де знаходиться офіс Олександра Мотузко. Пиняне закрили вхідні двері і сховалися в кабінетах. Коли силовики пройшли, деякі спробували вийти.

Ми відкриваємо двері, щоб вийшли ті, хто дуже хотів, – і вискакує «черепашка» і розпорошує балончик, – згадує Олександр. – Потім це все на другий поверх пішло. Всі сидять, кашляють. Вікна позакривали, жалюзі опустили. Навіть не знали, що там внизу відбувається.

Люди змогли вийти з будівлі ближче до ночі, коли вулиці міста спорожніли. Олександра затримали на перехресті Кірова і Радянської. На нього склали протокол за 9 серпня – і відпустили. На наступний день – знову затримали. Три дні він провів у ізоляторі, потім судили і відправили відбувати 15 діб в  Барановичах. В ніч з 16 на 17 серпня достроково випустили на свободу без пояснення причин.

Фото: Медіа-Полісся

Пинськ. 9 серпня 2020. Фото: Медіа-Полісся

Дениса Сєдих затримали на вулиці Леніна ввечері 10 серпня і відвезли в Пинський відділок, де склали протокол. За словами чоловіка, до нього застосовували фізичну силу і спецзасоби. На наступний день після затримання він звернувся до медиків. У довідці про стан здоров’я від 11 серпня вказано, що Денис отримав легку закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, забої поперекової і сідничної областей. За цим фактом він написав заяву в слідчий комітет. Три місяці по тому йому прислали повідомлення про відмову в порушенні кримінальної справи.

«Про затримання нам на наступний день повідомила державний адвокат»

В результаті «Пинської бійні», за офіційними даними, постраждали більше 50 співробітників міліції, збиток місту офіційно оцінили в 23 тисячі рублів, 11 фігурантів справи про масові заворушення визнані правозахисниками політв’язнями. Справа стосовно десяти з них вже направлено в прокуратуру.

Пинянка Тетяна Соболєва  – мачуха наймолодшого з в’язнів. 18-річного Олега Рубця , вона востаннє бачила 10 серпня: вранці юнак пішов на роботу, до вечора повернувся, повечеряв – і пішов у місто.

Про затримання нам на наступний день повідомила адвокат. Сказали, що він затриманий на 72 години. А після 72 годин сказали, що він затриманий за підозрою за ч. 2 ст. 293 КК – масові заворушення. Попросила йому передати передачу: його відправляли етапом в Барановичі, – розповіла Тетяна.

Деталей кримінальної справи невідомі: адвокат під підпискою про нерозголошення. Зв’язок з Олегом сім’я підтримує поштою. Правда, листи не завжди до нього доходять.

Олег у нас хлопець міцний. Він в листах жодного разу не скаржився. Навпаки, навіть нас з чоловіком намагається заспокоїти, підбадьорити. Пише, що у нього все добре, але морально важко перебувати в замкнутому просторі. Але він за характером такий, що ніколи не скаржиться. Ми їздимо в Барановичі йому передачі передаємо. Ставлення до нас завжди доброзичливе, ніколи не стикалися ні з хамством, ні з зневажливим ставленням, – розповідає жінка.

У кожного пинянина, нагадаємо, є своя версія подій 9 серпня. Тетяна – не виняток:

Коли люди зрозуміли, що їх оточують, то, напевно, злякалися – і стали захищатися. Їм же обіцяли мирно все вирішити. І це все вилилося в таке зіткнення. Заяви про те, що люди заздалегідь готувалися до цього, – неправда, я вважаю. Не повинно було бути ніякої «бійні».

За матеріалом tut.by

1 thought on “Події в Пинську – складна тема”

Залишити відповідь