Поліська січ. Найдавніша з поліських

Віктор Місіюк, Культура, Новини
15/02/2019, 2 коментарі

Сто років тому на Берестейщині створено військову частину, назву якої досі використовують в війську, при проведенні патріотичних акцій, для створення територіальних туристичних брендів. З тієї пори минуло чимало часу, відбулися бурхливі події, які затмарили багато деталей, зникли свідки, згинули документи. Тим не менше, спробуємо пролити світло на цю маловідому сторінку регіональної військової історії.

В буремному 2014 р. в Новограді-Волинському створено новий підрозділ територіальної оборони Житомирської області під назвою «Поліська Січ». Він був включений до складу Збройних сил України як 10-ий окремий мотопіхотний батальйон 59-ї окремої мотопіхотної бригади. Вояки батальону контролювали адміністративний кордон з Кримом, брали участь в бойових діях на Маріупольському напрямку, тримали оборону в прифронтовому місті Золоте Луганської області … .

Словосполучення «Поліська Січ» приваблює поєднанням архітипічного образу Полісся з козацькими військовими традиціями. Ним називають чисельні організації та заходи: громадський фонд, громадську ініціативу, фестивалі патріотичної пісні, патріотичний форум, юнацький окружний табір, туристський веломарафон, структурну одиницю громадського об’єднання «Українське козацтво» … .

Найбільш популярна тема  «Поліської Січі» в Житомирський і Рівненський областях, де Тарасом Боровцом відомого під песвдом «Бульба» був створений одноіменний підрозділ, на базі якого виникла партизанська Українська повстанська армія, згодом перейменована в Українську національну революційну армію. Володимир Леонюк, автор довідника «Словник Берестещини», опублікованого у 1996 році, охарактеризував її коротко: “укр. повст. організація 1941-1943, діяла в районі Сарн. Захищала укр. населення від окупаційної сваволі німців та сов. і пол. партизан“. Ця формація, названа автором книги «Поліська січ Української повстаннської армії», у електронній версії книги отримала назву «Поліська січ ІІІ». Справа в тому, що в ній крім бульбівської січі в словнику згадано ще два одноіменних підрозділа. Обидва вони були створені і діяли на території Берестейщини. «Поліська січ ІІ», відома також як Поліське лозове козацтво, виникла в вересні 1939 на території Дорогичинського повіту Поліського воєводства. Її вояки вступали в сутички з польським військом, поширювали в регіоні антипольські настрої. Прийнято вважати, що Тарас Боровець мав зв’язок повстанцями, які створили цей підрозділ, підхопив військову славу своїх попередників. 

Найдавніша з поліських січей, «Поліська січ І», з’явилася в часи Української народної республіки. Так неофіційно називали Холмський кіш сучасники (Василь Дмитріюк, Леонтій Квартирук, Тиміш Олесіюк і інші), які мали безпосерднє відношення до діяльності цієї військової частини. Першу Поліську січ засновано  3 січня 1919 року в місті Кобрині.

Далі буде

 

2 thoughts on “Поліська січ. Найдавніша з поліських”

  1. пк сказав:

    Розкажіте, будь ласка, чым займвоася Перша Поліська Січ.

    1. Віктор Місіюк сказав:

      Чекайте наступну статтю з цієї серії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *