Помер Петро Лисенко

Віктор Місіюк, Новини
24/03/2020, Leave a comment

23 березня помер головний науковий співробітник Інституту історії НАН Білорусі, доктор історичних наук, професор, лауреат Державної премії Білорусі, видатний археолог Петро Лисенко.

Петро Федорович Лисенко народився 16 вересня 1931 року в селі Зарічани, Полоцького району, Вітебської області. Значна частина життя науковця пов’язана з Пинськом і Берестєм. В 1946 році Петро Лисенко переїхав в Пинськ. Закінчив СШ №2 Пинська. Вів на території міста археологічні дослідження. Автор монографії “Древний Пинск ХI-XIII ст.” (1997). За значний внесок у науку, дослідження історії Пинська, в 2011 році отримав звання Почесний громадянин Пинська.

Найбільшу славу арехологу принесло відкриття залишків середньовічного Берестя. Вперше для дерев’яної побутової архітектури давньої Русі виявив в Бересті житлові споруди на 12-13 вінців з віконними прорізами і навіть фрагментами вінчатого (зрубного) даху так званого покоту: колоди-«сомінці» і «кокошини». В межах Берестейщини подібні конструкції в народній архітектурі зафіксовано на крайоньому сходів в містечку Городная. В берестейському роскопі відкрито пам’ятку писемності – гребінь з абеткою. Тут також знайдено золотий перстень (8 грамів 750 проби), фігура шахового короля, бронзовий змієвик з зображенням Оранти і інше. В результаті старань археолога було створено перший на території Радянського Союзу археологічний музей “Берестье”. Результати досліджень були опубліковані в монографіях “Берестье”(1985), “Открытие Берестья” (2007). За матеріалами розкопок в 1987 році Петро Лисенко захистив докторську дисертацію “Берестье”.

В 2006 році при будівництві плебанії на території Цитаделі Берестейської фортеці археолог Петро Лисенко виявив глинобитну піч, в якій збереглися черепки горщика, датованого останньою третю X століття. Вона експонується в першому залі археологічного музею, як свідчення того, що поселення на території Берестя має більше за тисячолітню історію. В 2019 році археолог виступив за повернення офіційного статусу традиційній назві Берестя.

  • 9
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *