Пораненого зубра з Цуманської пущі вже знайшли

Як у волинських лісах пораненого зубра шукали. ФОТОРЕПОРТАЖ

24 січня у лісах мисливського господарства «Звірівське» Національного парку «Цуманська пуща» фахівці служби державної охорони природно-заповідного фонду помітили хворого зубра. Тварина ледве ходить. Має травмовану ногу. Люди, які не один рік працюють зі звіром, кажуть, очевидно, що рана вже чимала, це видно зі стану зубра. Фахівці помітили зубра з травмованою ногою і зафіксували його на фото. Світлина працівників Цуманської пущі.

У ЗВІРІВСЬКИХ УГІДДЯХ – СПЕЦОПЕРАЦІЯ З ПОРЯТУНКУ ЗУБРА

Природозахисники з Цуманської пущі приховувати інформацію про зубра не стали. Навпаки, як тільки побачили, що з ним щось трапилося, забили на сполох. На думку керівника Ківерцівського національного природного парку “Цуманська пуща” Ігоря Квача, треба зробити все, щоб тварину врятувати. 

Наступного дня під час чергової експедиції працівники парку спробували його знайти, адже зайти він міг. 

Фахівці національного парку спільно із мисливським господарством організували спостереження за твариною, а на 26 січня запланували обстеження зубра ветеринарами. Про пошуки охочих допомогти евакуювати зубра з лісу оголосили у соцмережах. 

Працівники Цуманської пущі під час зимової експедиції з обліку звіра

Торік на території «Звірівського МГ» та ТзОВ «Майдан Мисливський» природоохоронці нарахували 22 зубра. 
 

Структури, які хазяйнують на цих теренах, при поданні статистичної звітності кількість зубрів у їхніх лісах зводять до …нуля. Бо це реально впливає на ліміти на відстріл мисливських тварин. 

Були часи, коли у цих лісах можна було запросто натрапити на стадо зубрів. Ці місця добре відомі досвідченим лісівникам і природозахисникам. Для прикладу, одне з таких – біля силосних ям колишнього муравищанського радгоспу, де зубри трималися постійно. Там не побачити зубра – гріх. 

Як у волинських лісах пораненого зубра шукали. ФОТОРЕПОРТАЖ

МАЙДАНЧИКИ – ПАСТКИ – ВИШКИ – КРИВАВІ СЛІДИ…

Сюди простого дядька ніколи не пускали. То ще за Союзу були угіддя для перших секретарів. Потім просто для …перших. І сьогодні тут відбуваються так звані елітні полювання. 

– Олені! – хтось помічає першим. 

За кількадесят метрів дійсно – невелике стадо оленів, яка за секунди ховається між дерев. 

У цьому березняку колись постійно бачили стадо зубрів, тепер - порожньо

За кілька годин проведених в лісі наша група помітила лише одне більше стадо оленів, голів на 200. Кілька разів у глибині лісу траплялися олені невеликими групами: то по вісім тварин, то по три. 

А от на що в лісі натрапити швидко й просто – це на мисливські вишки. Деякі просто над підгодівельними майданчиками. Навіщо? Питання свого роду риторичне. Бо відповідь на нього очевидна. Поруч із майданчиками для підгодівлі - мисливські вишки

Дивує і чимала кількість так званих пасток, розставлених у цих лісах. Що це таке? Так-сяк змайстрована будка, усередині – зернова суміш та планка зі шнурком. Звірина заходить усередину, торкається планки – пастка закривається, бо дерев’яні двері тут же гучно падають донизу. 

Як у волинських лісах пораненого зубра шукали. ФОТОРЕПОРТАЖ

 Нехитрим способом лісівники ловлять звіра. Офіційна версія про те, для чого це: з метою відлову тварин та переселення їх в інші регіони. Неофіційна: щоби безпроблемно виконувати замовлення на дичину. Реально звірі з пастки йдуть «на убой». 

Працівники «Цуманської пущі» кожну таку пастку закривають. Кажуть, що останнім часом все складніше знайти порозуміння з лісівниками. Хоча на перший погляд і ті, й інші роблять спільну благородну працю: дбають про ліс і живність у ньому. Хтось комусь тут заважає… 

Про якість господарювання свідчить не тільки зменшення кількості звіра, а й інші факти. Півдня у лісі – й перед очима постає чимало кривавих слідів на снігу. Хоча й жодного пострілу не чути. Кров на снігу

– Це підранки, – коментують фахівці.

А це означає, що серед стада оленів чи іншої живності бродить поранена тварина. Таку лісівники мали б вилучати. Природоохоронці запевняють, що про це єгері дбають не надто ретельно. 

Зате полювання в цих лісах проводять «регулярно і плотно». Те, що звір під час зимового обліку потрапляє на очі рідко, – зайве тому свідчення. Тварини сполохані зимовою активністю мисливців. 

– Щоб ми рік тому отак пройшли і не побачили два три стада кіз чи оленів, такого не було. Ще років п’ять назад звірів тут було учетверо більше. А тепер судіть про масштаби господарювання, – зазначає інспектор з охорони природи Микола Супрунюк. – От давайте прикинемо… Коли приїжджає «Київ» то з 20-ти людей кожен хоче привезти з собою голову, трофей. І не факт, що рогача. Вони і самок б’ють, і молодняк…, то такі горе-мисливці. Індивідуальні полювання можуть бути і щодня, і через день. Сезон полювання – два місяці. Гляньте, який потік людей… Уявіть, скільки пропадає оленя плямистого. А його справді було багато. 

***

26 січня травмованого зубра таки знайшли. Фахівці “Цуманської пущі” та екологи натрапили на нього поблизу урочища “Німці”. 

Тварину постійно змушували підніматися, завдяки чому нарив на нозі у зубра прорвав. Йому стало легше. Тепер за зубром спостерігатимуть природоохоронці. Поки присипляти тварину і проводити оперативне втручання нема потреби. 

Так триває зимовий облік звірів. Фахівці виявили лежанки зубрів

Так триває зимовий облік звірів. Фахівці виявили лежанки зубрів.
 
За матеріалом Волинь24

1 thought on “Пораненого зубра з Цуманської пущі вже знайшли”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 thought on “Пораненого зубра з Цуманської пущі вже знайшли”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *