Праведники з Ясевич (ВІДЕО)

Віктор Місіюк, Культура
12/05/2018, Leave a comment

Коли в липні 1941 року в Березі і містечку Малеч були створені гетто нацистська адміністрація помістила до них близько 9 тисяч місцевих жителів. Решта жителів краю оціпініла од жаху. І все ж таки на алеї меморіалу Катастрофи і Героїзму в Яд Ва-Шем знайшлося місце для дерева на честь одної родини з Березовщини. В Ізраїлі їх звуть Праведниками народів Світу.

Гонорове звання праведників було визнано комісією за родиною Сенкевичів з села Ясевичі Березовського району 2 липня 2013 року. На той час жодного з тих, хто його отримав не було в живих. Сенкевич Петро помер в 1996 році, його дружина Марія – в 2004 році, їх син Євген – в 1998 році … . Але ще й досі на місці де стояла батьківська хата живе їх дочка і сестра Тамара Філатова.

В 1941 році нацисти знищини вдову і дітей Зунделя Епельбаума. Знищили усіх, кого вони застали у Ясевичах, крім одного – Адама. 

Хлопця відправили перегнати на станцію скотину, яку мали відправити до Німеччини. По дорозі юнак зміг втекти і повернувся до Ясевич.

Сусіди, які жили через дорогу сховали Адама на горищі. Після зробили для нього дві землянки. Тільки старіший син знав про те, що батькі допомагають втікачеві. Але в травні 1943 року на слід хлопця вийшла поліція і він мусив піти в партизанський загін.В 1945 році Адам Епельбаум повернувся в своє село. Після переїхав до Берези. Став лікарем. Жив і працював у Івацевичах. Поки був живий, навідувався до Сенкевичів. Один з його синів, Марко, працює завідуючим ендоскопічного кабінету  Берестейської центральної поліклінікі. Другий, Леонард, живе у Ізраїлі.Столітня добротна хата Епельбаумів все ще стоїть у Ясевичах. Місце перед нею місцеві називають площею. Навколо росте здичавілий сад, а за хатою розкинувся ставок. Ще й тепер видно, що будинок, за сільськими мірками, великий. Усе ціле. Двері зачинені, окна завішені фіранками.

Першого травня 2018 року учасникам “Рейд Полісся” вдалося записати спогади Тамари Філатової про те, як її родина в скрутну годину допомогла врятувати життя земляку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *