Правонепарна нумерація

ПроСВІТ, Культура
18/05/2020, 2 коментарі

В першому розділі книги Миколая Власюка «Історична топонімія Кобринського форштадту фортеці Бересть-Литовський» є цікавий фрагмент присвячений номерації будинків, прийнятій в Бересті:

Звична нумерація будинків в місті з’являється лише в 1921 році, коли місто офіційно увійшов до складу відродженої Другої Речі Посполитої. Причому, унікальна нумерація – подібної немає ні в одному місті світу, крім Санкт-Петербурга. Так звана «нумерація корабельних кают», або «ленінградська», «правонепарна», коли парні номери – з лівого боку вулиці, непарні – справа. З 1858 року вулиця Петербурга, що бере свій початок біля річки або каналу, нумеруватиметься від води, якщо ж набережних на горизонті не видно, то початком вулиці буде вважатися площа або проспект (так, наприклад, будинки на Ливарному проспекті нумеруються від Неви, а на Володимирському, який його продовжує, – від Невського). Така система збереглася до сих пір, за винятком окремих вулиць радянського періоду – результату недбальства місцевих чиновників“.

Нижче автор праці, присвяченій еволюції забудови “нового міста”, пише, що така система нумерації може мати давні історичні корені. Автор, навіть, вважає: «Те, що  за правонепарною схемою закріпилося назва «ленінградська», по-моєму, не коректно, правильніше було назвати її «берестейська»». В якості аргументу наводить цитати з Опису Берестейського староства 1566 року: “Унікальна нумерація має глибоке берестейське коріння. В середині XVI століття, коли ще не існувало номерів будинків, а дома ідентифікувалися іменами власників, в Місці Його Королівської Милості Берестейскому чітко застосовувалася «петербурзька нумерація» «від річки» (головної транспортної артерії), «від торгової площі», «від магістральної вулиці »: «Мљсто за Муховцомъ, улица гостинцомъ Луцкимъ, полать первая поправе, Спаски попъ», «Улица Вљтряная, первая полать зъ улици Виленской поправе, Опраска Иванувна», «другая полать зъ улици Виленской полљве, Игнатъ пекаръ», «Улица Ковалская, первая полать зъ ринку поправе, Курило ковалъ», «Улица Ковалская, другая полать зъ ринку полљве, Бродавка жид»». Тобто «перша полать» мала бути правою стороною вулиці, «друга полать» –  лівою. Цікаво, але ж сам автор двічі підкреслює, що номерації в ті часи не було і закріпилася вона через десятки років після перенесення міста на нове місце. Тобто безпосередньо з введенням правонепарної нумерації давня традиція не пов’язана. Тому й називати правонепарну номерацію домів берестейською неможна.  Зрештою, абзацем нижче після того, як Миколай Власюк пише, що така схема унікальна він додає, що вона використовується і в Севастополі, і в Сочі, і, частково, в Одесі. Можна було б подумати, що це пов’язано з портовими містами, номерацією “кают”. А оскільки Берестейська фортеця була у Військово-морському відомстві, то й у поставленому в залежність від неї місті була введена аналогічна схема. Але ж це не так. Перелік міст з правонепарною номерацією більший, до нього входять також Ялта, Тбілісі, Руставі, Маріуполь, Миколаїв, Донецьк, Нижній Новгород, Вятка, Мурманськ, Томськ, Самара, Ростов, Гомель, Гродно, Вітебськ, Вільнюс, Рига … . До 2016 року вона функціонувала на усій території Казахстану. В цій країні навіть проведено спеціальну реформу, якою номерацію вулиць змінено на лівонепарну.

Отже правонепарна нумерація зберіглася переважно на переферії Російської імперії. В столиці імперії вона, всупереч аргументам берестейського архітектора, існувала не від початку будівництва міста, а з 1858 року. Причина, напевно, в поштовій реформі. Нагадаємо перші стандартні поштові марки введено циркуляром Поштового департаменту Російської імперії 1 січня 1858 року.  Збіг, очевидно, не випадковий. Встановити коли будинки в Бересті отримали номера буде нескладно, напевно це сталося до 1921 року. Виходить, що номерація, яку Миколай Власюк називає “історико-культурною цінністю міжнародного значення, що вимагає державної охорони” є своєрідним аналогом дотриманням церквою юліанського календаря.

 

 • 1
  Поділитися

2 thoughts on “Правонепарна нумерація”

 1. Володимир Дмитріюк сказав:

  Ця стаття гарно пояснює число дому де я народився, що є згідне з описаною системою. Дякую.

  1. Віктор Місіюк сказав:

   Саме так. Третій номер досі стоїть по правому боці вулиці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *