Премія “За духовне відродження” присуджена музею “Берестье”

ПроСВІТ, Новини
10/01/2020, Leave a comment

Люди жили в цих будинках сім століть назад. І хоча по місцевих вулицях давно ніхто не ходив щородку подивитись на них приїжджають тисячі людей. сюди приходять тисячі людейЗа активну діяльність по збереженню національного культурного надбання та створення оновленої експозиції за підсумками 2019 року колективу археологічного музею “Бéрестье” присуджена премія “За духовне відродження” .

Ця нагорода є однією з найпочесніших в сфері культури і збереження історико-культурної спадщини. Присудження премії – показник роботи всього колективу Берестейського обласного краєзнавчого музею, філією якого є “Бéрестье“, – каже директор краєзнавчого музею Олексій Мітюков.

“Бéрестье” приймає відвідувачів з 1982 року. З 2016-го тут проводилася модернізація, завдяки чому музей знайшов друге дихання. Були замінені скляні фасади будівлі на однокамерні склопакети, створена система природної вентиляції, відремонтовано огорожу навколо розкопу. До невпізнання змінилася прилегла територія – вона стала інформативною і інтерактивною. Малі архітектурні форми підказують гостям, як називалося місто в різні періоди його історії, зображені стилізовані дерев’яні мостові ХIII століття, а клумба виконана у вигляді бастіону Берестейського замку ХVIII століття.

Паралельно йшла реекспозиція “Бéрестя”. Тематика і концепція залишилися колишніми, істотно змінилося наповнення музею. Фахівці відновили 12 залів історичної експозиції і додали до них ще два. Один з них присвячений Берестю ХV-ХVIII століть. У другому облаштували кінотеатр, де можна подивитися науково-популярні та мультиплікаційний фільми. “Експозиція стала інтерактивною. Майже в кожному залі створені скульптурні композиції, щоб наочно показати ремесла і заняття, що існували в стародавньому місті, зовнішній вигляд берестян. Запровадили технічні новинки: 3D-окуляри з віртуальним туром по Бéрестью, аудіогіди російською, білоруською, англійською, китайською та польською мовами“, – перерахувує основні новації Олексій Мітюков.

“Бéрестье” унікальний музей. Він створений на місці стародавнього міста, яке виявили вчені під час розкопок. Звичайно, в Європі чимало археологічних музеїв, але аналогів брестському немає. Десь представлені фрагменти будівель, десь – тільки археологічні артефакти. На “Бéрестье”схожі острів-град Свіяжск, розкопки в Новгороді, Кракові, але там експозиції збірні. В Бéресті законсервований розкоп міста в тому вигляді, в якому він пролежав з ХIII століття і яким його знайшли археологи в 1960-70-е роки. Тут можна дізнатись, що уявляла собою Берестейская земля, як жили давні предки, чим займалися і масу іншої інформації. 

У 2019 року в археологічному музеї побували майже 65 тисяч відвідувачів, що майже на чверть більше в порівнянні з 2018-м. Завдяки безвізового режиму помітно збільшилася кількість гостей з Європи і Китаю.

Виконана за три роки робота – лише крок у розвитку “Бéрестя”, на досягнутому колектив не має наміру зупинятися. Є задумки щодо подальшого насичення експозиції. Планується облаштувати дитячий куточок, інтерактивні зони в експозиційних залах. Продовжить змінюватися територія навколо музею. З’являться нові проекти, одним з яких буде “День археолога”.

Земля зберігає в собі ще багато таємниць про давній Бéресть. Не виключено, що розпочаті півстоліття тому на місці дитинця розкопки колись можуть бути продовжені. “Дуже багато що належить зробити археологам в плані вивчення стародавнього міста. Думаю, що повинні бути такі прагнення у того ж Інституту історії Національної академії наук. Упевнений, наші берестейські археологи теж із задоволенням взяли б участь в цій роботі. Це важливо для нас всіх, адже Бересть є одним з найдавніших міст країни не тільки літописних, а й відповідно до археологічних знахідок. Є підстави вважати, що поселення набагато старший за свою офіційної дати 1019 року“, – підсумовує Олексій Мітюков.

За матеріалом БелТА
 
 

Залишити відповідь