Проект, який знайомить з традиційним багатоголоссям (ВІДЕО)

В 2018 році в Інтернеті з’явився міжнародний українсько-угорський проект “Поліфонія“, підтриманий командою музею Івана Гончара. Його місія “полягає у тому, щоб дослідити, зберегти та презентувати живу пісенну традицію українського сільського середовища.” Засновником і керівником проекту є Міклош Бот. Серед учасників близько тридцяти осіб. Команда поєднала працю відомих етномузикологів і фольклористів, справжніх ентузіастів і любителів народної культури. Днями проект зробив черговий важливий крок, 14 вересня автори проекту “підписали угоду з Український культурний фонд про підтримку нашої пісенної культури, як частини європейської спадщини. А це означає, що ми зможемо зберегти ще більше 1000 унікальних пісенних зразків української традиційної музики, що надзвичано швидко зникає з останніми своїми носіями“.

Звичайно ж автори запрошують усіх небайдужих долучатися до проекту, взяти участь у рятуванні і захисті так важдивої для кожного вокальної традиції. Ті, що вже вдалося зберігти, знаходиться у відкритому доступі: ” Слухайте, вивчайте, співайте, діліться! У подарунок Вам вони щодня відкриватимуть щось нове і, можливо, передадуть ту важливу  інформацію, яка надає життєвої сили тим, хто її підтримує“. Проект це унікальна можливість познайомитись з поліфонічним співом, навчитися співати в народній манері.

Це стало можливо завдяки високому технічному рівню запису “Кожен голос поліфонічних пісень записаний окремим мікрофоном, що дозволяє розділяти їх та прослуховувати окремо або комбінувати між собою будь-яким чином за допомогою багатоканального програвача.” Кожна пісня має транскрипцію текстів, а також транслітеровану латинкою версію. Усі твори, народні пісні, розміщено на карті, розділено на жанри та теми. Місце запису і походження виконавців позначено на карті. У проєкту є свій канал в ютубі, група в фейсбуці, сторінка в інстаграмі. Ініціатива дослідників народної культури підтримана Європейським союзом. 

Переважна більшість записів зроблена на так звіній східній Україні. Західне Полісся представлене поки що скромно. Тим не менше в архіві проекту, серед іншого, представлені пісні з Заріччя, південної частини історичної Пинщини. Записані вони від славетної народної співачки, лауреата Всесоюзних фестивалів народної творчості, лауреата премії за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини Міністерства культури України Домініки Чекун, “баби Дані”, з села Старі Коні і гурту її землячок. 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *