Про “Водіння Куста” знімуть фільм

ПроСВІТ, Новини
24/03/2019, 1 Comment
Рівненська адміністрація виділила гроші на зйомку документального фільму про унікальний древній обряд «Водіння Куста», який з давніх-давен проводять Заріччі. Осередком цієї традиції є Дубровицький район, а саме село Сварицевичі.

Обряд проводять на Трійцю. У минулому році цю традицію включили до Національного переліку культурної спадщини України, а в цьому його пропонуватимуть включити в перелік нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. 

Куст – це молода дівчина, яку її однолітки прикрашають різною зеленню – кленовими гілками чи калиною, промовляючи обрядові та народні пісні. Потому усі жителі ідуть до церкви. Після служби на могили рідних приносять лепеху і оплакують померлих.

А молодь готує «кусти» – гурти дівчат, які ходитимуть від хати до хати з привітаннями та обрядовими «кустовими піснями». До того ж, щорічно на честь свята у селі організовують фестиваль. Його метою є відродження та збереження багатовікової спадщини Поліського краю, народного музикування, традицій, звичаїв та обрядів.

Цей обряд на власні очі можуть побачити усі охочі. У Сварицевичах щороку відбувається традиційний фестиваль «Поведемо Куста». Крім того, останніми роками тут відбувається ще й письменницький арт-семінар «Куст», що традиційно проводиться влітку і збирає письменників з усієї України.Фільм про «Водіння Куста» зніме Олексій Бухало, краєзнавець і журналіст. На реалізацію своїх задумів журналіст отримав грант у 25 тисяч гривень. 

Другий грант отримав керівник народного гурту традиційного аматорського співу «Ранкова роса» Юрій Ковальчук, який зніматиме фільм про традиційні весільні обряди. Окрім того, в рамках гранту будуть створені диски із  автентичним фольклором. «До північних районів області вирушить фольклорна експедиція. Учасники спілкуватимуться з місцевими жителями та записуватимуть народні весільно-обрядові пісні, які передалися їм від їхніх нащадків. Зібрані автентичні матеріали будуть впорядковані та оцифровані. І вже у вигляді фільмів та дисків з фольклорним матеріалом потраплять до шкіл та бібліотек області», – поділився планами Юрій Ковальчук.

За матеріалом Північ-інфо

  • 19
    Поширили:

1 thought on “Про “Водіння Куста” знімуть фільм”

  1. Natalka сказав:

    як я знаю, таки обряди є на Берестейщині. Як би донести цю інформацію до тих сіл

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *