Пустельно-степовий “тигр” оселився в пущі

ПроСВІТ, На здоров'я
27/11/2020, Leave a comment

Останнім часом  тигрова аргіопа активно освоює лісову зону. На початку осені відзначено багато великих жовтих павуків, що плетуть свої мережі на густо зарослих травою галявинах Національного парку “Біловезька пуща”.
Павук, що нагадує осу,  або Брюнніха  (лат. Argiope bruennichi ), тигрова аргіопа, отримавла ці назви через оригінальне чорно-жовте забарвлення черевця у самок.

Павук-оса поширений від Середземномор’я до Японії. Але ще не так давно на території Республіки Білорусі даний павук не зустрічався. З кінця XX століття в Європі відзначено просування смугастої аргіопи на північ. З 2004 року павук-оса відзначається в країнах Балтії і вже досяг Скандинавії. У світі павуків рід аргіопи налічує понад 80 видів, більша частина з них мешкає в тропічних країнах. Раніше цей павук відзначався лише в зоні степів і пустель. Активне розселення виду в північному напрямку в останні десятиліття пов’язане з потеплінням клімату лише побічно. Ймовірно, свою роль в цьому процесі зіграли мікроеволюційні зміни популяції. Згідно генетичним дослідженням, відбулося змішання європейських і азіатських ліній цих павуків, що дозволило урізноманітнити генетичний матеріал. Це сприяло адаптації павука до більш суворих умов і дозволило йому розширити свій ареал в північному напрямку. У Біловезькій пущі його вперше виявили лише в 2001 році. В даний час це вже досить звичний для нас вид павуків, зустрічається серед травостою на луках, галявинах, в заплавах.

2.jpg
Павутина зі стабіліментумамі 

Аргіопа воліє луки, узбіччя доріг, узлісся і інші відкриті ділянки. Самки зазвичай тримаються в центрі павутини головою вниз, чим відрізняються від  павуків-хрестовика, які намагаються сховатися поза ловчою сіткою. При цьому ноги часто зближені попарно, візуально павук нагадує букву Х. Характерною особливістю мереж, сплетених аргіопи, є широкі смуги, або стабіліментуми. У павука-оси стабіліментумов цілих два, вони відрізняються зиґзаґоподібної формою і розташовуються одна напроти одної, розходячись від центру мережі. Функція їх не дуже зрозуміла. Є припущення: що стабіліментуми надають мережі велику міцність або ж на їх будівництво йде «зайва» павутина, або вони додатково приваблюють комах в мережу. 

Свої мережі павук-оса розміщує в траві і серед чагарників, злегка похило і невисоко (30-50 см) над поверхнею грунту. Плете їх рано вранці, будівництво займає близько години. Оскільки з часом клейкість павутини зменшується, то при гарній погоді і при надмірному харчуванні павук щоночі руйнує більшу частину своєї мережі, при цьому частково її поїдаючи, а з ранку будує мережу заново.

Самці тигрової аргіопи значно менше самок. Правильну павутину вони плетуть поки молоді, а, ставши дорослими плетуть її безладно, незабаром вирушаючи на пошуки самки. Знайшовши її, самець починає жити на краю ловчої мережі. При цьому, якщо навколо самки збирається кілька самців, то між ними виникають конфлікти. Ще й самка може нападати на самця. Парування самець намагається здійснити відразу після линьки самки, поки її хеліцери м’які і вона не може його вкусити. Але багато самців з’їдаються самками прямо під час спарювання. Ті, що залишилися в живих також гинуть незабаром після спарювання, а самка будує в затишному місці кокон для яєць. Відклавши яйця, через деякий час вона починає будувати новий кокон. Всього самка аргіопи може заповнити яйцями до п’яти коконів. Самки живуть довго. Незважаючи на те, що павук-оса великий, для звичайної людини його укус відносно безпечний. Проте отрута може нашкодити алергікам.

За матеріалом НП “Біловезька пуща”

Залишити відповідь