Пущанські косарики

ПроСВІТ, На здоров'я
31/07/2020, Leave a comment

Не кожен знає, що в світлих, розріджених вологих лісах, на лісових галявинах і сирих луках Біловезької пущі можна відшукати справжній дикий гладіолус (косарики). Його квітки дрібніші і скромніше розкішних бутонів культурних сортів гладіолусів, але привабливість їх диких предків полягає в простоті і елегантності.

2.jpg

Що спільного між гладіаторами – грізними воїнами Стародавнього Риму і ніжними дикими рослинами Біловезькій пущі? Зв’язок між ними криється в спільному лінгвістичному походженні – латинському слові «gladius» (гладіус), що в перекладі означає меч. Саме слово гладіатор, тобто взятий в полон солдат або раб, який на забаву публіці бився на арені з собі подібними, спочатку означало буквально «озброєний мечем», «мечоносець». Словом «gladiolus», зменшувально формою до «gladius», називали не тільки невеликий меч, а й лист мечевидной форми. Саме завдяки такій подібності форми свого листя з мечем гладіолус і отримав свою наукову назву.

1.jpg

Друге ім’я гладіолуса – косарики, яке він також отримав за свої вузькі довгі і загострені листя, що стирчать як лезо коси. Для краю, в якому до кінця XVIII століття використовували бойові коси назва цілком символічна. 

3.jpg

Легенда, яка пояснює символіку гладіолуса
Давним-давно в Стародавньому Римі жив жорстокий воєначальник, який захопив у полон двох друзів-фракійців Севта і Тереса. Полководець визначив бранців в гладіатори і наказав їм битися один з одним, пообіцявши переможцю свободу. Але друзі відмовилися битися і, встромивши свої мечі в землю, обнялися. За це їх стратили, але пізніше римляни побачили, що з руків’я мечів, встромлений в землю, виросли красиві квіти – гладіолуси. З тих пір гладіолуси вважаються символом дружби, благородства і вірності. Також вважалося, що цибулини гладіолуса, повішені на грудях як чудодійний амулет, не тільки допоможуть здобути перемогу в поєдинку, але і захистять від загибелі.

4.jpg
В даний час гладіолус черепітчатий (косарики черепичасті) є охоронюваним видом 4-ої категорії національного природоохоронного значення та занесений до Червоної книги  як потенційно вразливий вид. У Біловезькій пущі ця чудова квітка зустрічається лише зрідка, на лісових галявинах, узліссях, заплавних луках, де може досягати найбільшої чисельності.

За матеріалом Національний парк “Біловезька пуща”

  • 4
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *