Півтисячі тому, хто знайде хом’яка

ПроСВІТ, На здоров'я
24/10/2020, Leave a comment

Екологи оголосили в розшук дикого хом’яка. Той, хто виявить свідоцтва його існування і саму тварину чекає винагорода в розмірі 500 рублів. На даний час було отримано близько сотні повідомлень, проте вісімдесят відсотків з них стосувалися мишей або кротовидних. Але ініціатори не втрачають надію відшукати хом’яка.

Цей рідкісний вид супергризунов знаходиться під загрозою глобального зникнення і внесений до Віденської Конвенції. Експерти з різних країн кажуть про різке падіння чисельності хом’яка. Провідні зоологи Польщі припускають, що в найближчі десять-двадцять років він зникне в рамках того ареалу, в якому він ще живе в Європі.

Експерти з Польщі також відзначають, що ареал проживання хом’яка змінився. Якщо десять років тому він доходив до Підляшшя і йшов по центральних частинах Польщі, то в 2020 році, за результатами моніторингових робіт, реально підтверджених місць існування хом’яка стало в два рази менше, ареал змістився південніше.

Карта порівняльної ситуації Білорусі та Польщі за 2015-2020 роки добре ілюструє ситуацію з хом’яком. Чорні точки на карті – місця виявлення мертвих хом’яків, які підтверджені фотографічно. Білі – дані, що свідчать про найбільш ймовірні місця, де хом’як був знайдений, але без документального підтвердження.

«Причому ситуація кардинальним чином змінилася в гіршу сторону буквально за останні п’ять років. У 2010-2015 році було виявлено приблизно 30-40 реєстрацій хом’яка»  – розповів про ситуацію експерт Охорони птахів Батьківщини Вадим Прокопчук .

Інтенсифікація сільського господарства, обробка пестицидами і гербіцидами, хижацтво призводять до того, що хом’як витісняється зі своїх звичних місць проживання. Збільшення кількості орних земель змусило хом’яків зміститися до межам, покинутим хуторах, великим тваринницьким комплексам, де є зерносховища. Головним чином хом’яка фіксували на Берестейщині: на території Каменецького, Берестейського, Березовського районів.

«Дев’яносто відсотків місць проживання цього звірка, які експерти знаходили десять років тому, були виявлені на межах – нерозораних смужках землі між полями, біля покинутих хуторів».

Але з розширенням орних земель, ці місця також знищуються. Наприклад, в Каменецькому районі, де міг жити хом’як, було розпорядження прибрати і розорати ці межі, щоб збільшити площу полів. За кілька десятків років було знищено близько десятка хуторів.

За матеріалом Зелений портал

Залишити відповідь