Підсумки першої гідроархеологічної експедиції

ПроСВІТ, Новини
24/11/2019, Leave a comment

14 листопада 2019 р. у Музеї історії Луцького братства, відділі Волинського краєзнавчого музею, відбулась презентація і обговорення матеріалів Першої гідроархеологічної експедиції. Юрій Мазурик, головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту культури Луцької міської ради, підготував презентацію про передісторію експедиції та її хід, представив археологічні артефакти, що експонувались на спеціальній виставці. 

В серпні–вересні 2018 р. між селами Копилля і Старосілля та Семки і Комарове Маневицького району Волинської області – в місцях виявлення впродовж 2015–2016 рр. ексклюзивних за розміром човнів-довбанок – було проведене водолазне візуальне обстеження дна річки Стир. Археологічна команда складалась з керівника Андрія Петраускаса (Київ), заст. керівника Юрія Мазурика (Луцьк), археологів-підводників з Національного заповідника «Хортиця» Максима Остапенка, Валерія Нефьодова і А. В. Василенко (Запоріжжя), Анатолія Бричка (с.Старосілля) і Петра Хомича (смт. Маневичі).

«Отримані в результаті експериментальних досліджень знання засвідчують, що човни з абсолютними показниками розмірів, ваги та об’єму, які є в Старосільського-Маневицького човна (більше 12 м), не можуть бути використані для судноплавства в акваторії річок середнього розміру, подібних річкам Стир, Случ, Уж та ін. За своїми характеристиками згаданий унікальний човен може бути інтерпретований як єдина на сьогодні надійно задокументована і аргументована для Східної Європи знахідка заготовки основи судна крупних розмірів типу лодії чи чайки. У вас це поки єдина достовірна знахідка основи для судна з набірними бортами для Східної Європи!» – підсумував результати експедиції Андрій Петраускас .

Петро Хомич, директор Маневицького краєзнавчого музею, – хранитель Маневицького «моноксила», звернув увагу на актуальні проблеми збереження і експонування човна. Про туристичну привабливість Маневич як місця експонування човна-довбанки акцентував начальник відділу туризму департаменту економіки та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації Станіслав Ольшевський. 

Сергій Панишко розкрив секрети однієї підводної знахідки – цілісної миски зарубинецької культури, яка є свідченням про широкі контакти давнього населення Волині з кельтськими племенами Європи.

В ході обговорення учасники презентації переглянули відео-зйомку підводних досліджень дна річки Стир, підготовлену археологами з Національного заповідника «Хортиця».

За матеріалом Простір.музей

Залишити відповідь