Під командуванням Самуїла Осинського

Віктор Місіюк, Культура
15/10/2020, 1 Comment

Дослідники вважають, що завдяки пропозиції Самуїла Осинського королівському двору  вдалося створити модель стабільного фінансування королівської гвардії, кошти надходили з Берестейської і Могилевської економій. Гвардійці вербувалися, головним чином, з незаможної шляхти, міщан, іноземців. Серед них були досить яскраві особистості. В 1645 році королівська піша гвардія складалася з дюжини стоособових компаній під командуванням оберштера Самуїла Осинського, оберштер-лейтенанта Фромгольда фон Людінгсхаузена Вольфа, майора Яна Берка, капитана Миколая Костянтина Гізи, капітанів Головчинського, Юдицького, Якуба Нольде, Яна Плейтнера, Юрія фон Махарт Питцвегха, Ольбрихта Горецького, Миколая Кірцбрюха (Кельбрух), Косембора.

Портрет поручника королівської гвардії Миколая Гізи

Командир королівських піхотинців зробив успішну кар’єру, став не тільки берестейським економом, але й великолитовським обозним. Його заступник, інфлянтський барон Фромхольд фон Людінгсхаузен Вульф, пройшов шлях від капітана, майора до оберштер-лейтенанта регімента пішої гвардії під командуванням Осинського. Після смерті Осинського Фромхольд став наступним командиром регіменту. Судячі з усього своїй посаді він був зобов’язаний родинним зв’язкам. Близько 1640 року Самуїл Осинський оженився на Гертруді фон Людінгсхаузен Вульфівні. Після смерті чоловіка вона вийшла заміж вдруге за гроденського підкоморія Олександра Буховецького. Інший підлеглий Осинського, варшавський міщанин Миколай Гіза також дослужився до полковника пішого регіменту королівської гвардії. В 1646 став поручником, в 1648 році майором, був комендантом королівського замку в Новому Сончі. Його портрет, авторства Франца Кеслера добре демонструє як виглядали гвардійці.

Інженер Ян Плейтнер

Такий же одяг, плащ, батистовий комір з генуезькими корунками, шпагу видно на портреті капітана того ж регіменту Яна Плейтнера. Плейтнер був військовим інженером, фортифікатором. Серед іншого капітан гвардійців був серед проектувальників Кодацької фортеці, форту Казимирово. Він поряд із Гійомом Бопланом вважався одним з найбільш відомих картографів свого часу. Портрети увіковічнені на кількох тогочасних гравюрах. В 1647 році поступив на службу до французького короля. Під його началом в королівський гвардії з 3 липня 1644 року служив військовий інженер Костянтин Ворбек-Леттов, який загинув в бою під Дюкерком на службі у Людовика ХIV. 

Ян Плейтнер перед картою Річі Посполитої

Капітан королівських гвардійців кальвініст Ольбрехт Горецький свою кар’єру закінчив литовським підконюшим. В 1645-55 роках він був резидентом князя Богуслава Радивила при королівському дворі. До слова, на службі шведських союзників, самого шведського короля було немало колишніх королівських гвардійців. Після поразки прошведської партії Горецький на певний час для навчання в Оксфордському університеті. Де навчався в 1660-62 роках після чого повернувся до краю. В 1661 Горецький передав свою посаду підконюшого Щасному Морштину, іншому клієнту князя Радивила.

Одною з самих цікавих і загадкових фігур серед берестейських гвардійців був Ян Фаустин Луба, якого довщий час вважали московським царевичем.  Він був писарем тобто завідував канцелярією регіменту королівської пішої гвардії. Судячі з кваліфікації і тісних зв’язків із Осинським Ян Луба міг також вести діловодство Берестейської економії, особисті фінансові справи полковника. Одяг писаря напевно був скормніший за вбрання командирів, але цілком відповідний “німецькому”, “міщанському” костюму прийнятому в середовищі гвардійців. 

1 thought on “Під командуванням Самуїла Осинського”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *