Ризи бостонського владики (ВІДЕО)

ПроСВІТ, Новини
02/12/2019, Leave a comment

В рамках проекту, присвяченого 1000-річчю Берестя у Берестейському обласному краєзнавчому музеї представили черговий рідкісний предмет з його фондів. Артефактом листопада стали ризи єпископа Бостонського, вікарія Східно-Американської єпархії Митрофана Зноско.

Одягання єпископа Бостонського стало одинадцятим артефактом Брестського краєзнавчого музею

– У наших колекціях є багато предметів, що належали відомим воєначальникам, політичним і державним діячам. Але нам захотілося уявити людину, чимало зробив для нашого міста в плані духовності і моральності, – розповідала заведуюча науково-експозиційним відділом музею Ніна Кириллова. 

Митрофан Костянтинович Зноско-Боровський – уродженець Берестя. Він закінчив берестейську російську гімназію, навчався на богословському факультеті в Варшавському і Бєлградському університетах. 1 вересня 1935 був висвячений на диякона і призначений законовчителем Берестейської російської гімназії. У цьому ж році удостоєний наукового ступеня магістра богослов’я. 25 червня 1936 року отець Митрофан був висвячений на священика і призначений настоятелем приходу в Омелянці на Каменеччині. З 1938 – 1944 рр. був настоятелем берестейського Свято-Миколаївського Братського храму, змінивши на цій посаді свого батька. 

Батько Митрофана, Костянтин Зноско, був одним прихильником українізації російської приватної гімназії, вів зайняття з Закону Божого в український приватній школі ім’я Олекси Стороженко, надав товариству “Просвіта на Поліссі” старий церковний дім, служив панахіди по Симону Петлюрі, Тарасу Шевченко.

Отець Митрофан зв’язав своє життя з російською еміграцією, на запитання Родослава Островського про національність міщан Берест і місцевих селян відповідав:

– У місті населення російське, рідною мовою вважають мову російську, а що стосується селян – село розмовляє на діалекті, близькому до малоросійської мови.

Перебуваючи в еміграції, служив священиком у Німеччині, Австрії, Марокко. У 1959 – 2002 – настоятель Свято-Серафимівського храму в Сі-Кліфф, штат Нью-Йорк (США). Після смерті дружини в 1989 році Митрофан був пострижений в чернецтво, зберігши ім’я Митрофан. У листопаді 1992 року возведений у сан єпископа Бостонського, вікарія Східно-Американської єпархії Російської православної церкви за кордоном. Викладав в Свято-Троїцькій семінарії в Джорданвілі. Написав кілька книг і склав підручник з порівняльного богослов’я.  До глибокої старості продовжував здійснювати богослужіння та брати активну участь у церковному житті. Помер 15 лютого 2002 в передмісті  Бостона.

Одягання єпископа Бостонського стало одинадцятим артефактом Брестського краєзнавчого музею

У 90-х роках минулого століття співробітниця Брестського обласного краєзнавчого музею Галина Бируля взялася за вивчення історії Брестської російської гімназії. В ході пошуків випускників цього навчального закладу, вона познайомилася з Ганною Жохова, дочкою Митрофана Зноско. 

– Нашому музею несказанно повезло, тому що двічі в 2004 і 2012 роках на постійне зберігання в його колекцію було передано різні предмети: книги, документи і фотографії і ось цю одежу батька Митрофана. Священичі ризи разом з іншими предметами передав в 2012 році один з його онуків, який прилетів з США до Берестя. На одязі видно сліди воску, тому що він в ньому проводив службу до останніх днів , – зазначає Ніна Кириллова.

Ризи владики Митрофана будуть експонуватися до 4 грудня 2019 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *