Ружанківські пряники

Віктор Місіюк, Культура
01/06/2021, Leave a comment

Розалія Потій була власницею унікального, найбільшого з відомих збірника кухонних рецептів в Річі Посполитої і одного з найбільших в Центральній Європі. Нині оригінал “Збірника для кухмайстера приготування як страв, так і тістечок”, находиться в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського в комплексному фонді No 332 «Рукописи та документи духовних, навчальних інституцій та приватних осіб польського походження середини ХVІ – початку ХХ ст.». Але завдяки наполегливості історика кухні професора Ярослава Думановського, завдяки виступам, майстер-класам і, публікації, зробленій  Музеєм палацу в Віланові книга стала відома широкий публіці, потрапила до рук професійних кухарів, які допомогли давнім текстам стати зрозумілими сучасному читачу. Часом рецепти супроводжують коментарі, які дозволяють дізнатись цікаві деталі, або й прив’язати їх до певних місць. Один з десертів пов’язаний з палацем Потіїв в Ружанці, що був збудований на мальовничому березі Буга на території Берестейського повіту. На момент написання збірника рецептів, на якому стоїть дата 24 липня 1757 року, ружанківський маєток вже був втрачений, але секрети місцевих кухарів збереглися в родині великолитовського стражника Антонія Потія і його нащадків. 

Для того, щоб приготувати ружанківський пряник необхідно взяти 1 кг борошна, 8 жовтків, 3 білки, 1,5 склянки цукру, 400 г меду, кусок вершкового масла, 200 мл 18% вершків, 3 столові ложки соди, 2 столові ложки кориці, 1/2 чайної ложки гвоздики , 1/2 чайної ложки перцю, какао, кардамону, мускатного горіха та імбиру. 

Тісто на пряники замішується за день до випікання. Зварити мед, додати спеції і під кінець масло після чого його треба відставити остигати. Тим часом додайте до вершків соду і почекайте, поки вона збільшиться в об’ємі. Додайте охолоджений мед до борошна. Збити білки, додав до них ложку цукру і один жовток. Збиті яйця додати до борошна, після додати вершки і акуратно перемішайте тісто. Воно повинно бути досить пухким. Поставити на ніч у холодильник і розкачайте до товщини 3-5 мм. Випікати близько 7 хвилин при 180 С.

Залишити відповідь