Свинцева зола з Зеленого Бору

В 2015 році індивідуальний підприємець Д.Рудський, отримавши в рамках укладених  договорів з  Білоозерськ заводом «Білінвестторг-Сплав»  на переробку понад 7 700 тонн відходів підприємства «зола свинцева» (III клас небезпеки), потім реалізував їх під видом мінеральної добавки підприємцю С. Жуковичу. А той складирував небезпечні відходи на земельній ділянці поруч із селищем Зелений Бор, де вони досі лежать під відкритим небом.

–  Ми, жителі селища Зелений Бор Івацевіцького району Берестейської області, живемо поруч зі звалищем небезпечних матеріалів, що містять свинець, – так починається колективну заява 32 місцевих жителів в облвиконком, яку відправлено 12 квітня. 

Приводом для звернення до влади стала інформація, яку 9 квітня вони дізналися з розмови з жителями Берестя. Противники будівництва акумуляторного заводу «АйПауер», приїхали в Зелений Бор і познайомили місцевих жителів з витягами з відповіді які 14 березня під час особистого прийому громадян дав у справі відходів поруч з Зеленим Бором заступника голови облвиконкому  Андрій Клец:

«Розмір шкоди, заподіяний навколишньому середовищу, розрахований відповідно до Положення про порядок обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому середовищу, і складання акту про встановлення факту заподіяння шкоди навколишньому середовищу, затвердженим постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь від 17 липня 2008 р №1042, відшкодовано в добровільному порядку в повному обсязі » , – йдеться у відповіді облвиконкому.

Селяни дізналися, що в результаті вимірів проб грунту, відібраних на території колишнього асфальтно-бітумного заводу в селищі, був встановлений факт їх забруднення свинцем. На пробному майданчику №1 гранично допустима концентрація хімічних речовин в грунті на глибині 0-19,9 см перевищена в 1,86 рази, на пробної майданчику №3 – в 1,82 рази.

Івацевицька района інспекція природних ресурсів і охорони навколишнього середовища направила інформаційні листи «Берестьавтодор», «Івацевицький лісгосп», підприємцю С.Жуковичу з вимогою ліквідувати несанкціоновані місця розміщення золи свинцевою і привести місця тимчасового зберігання відходів до відповідності з нормами чинного законодавства.

Жителі села просять владу письмово відповісти на ряд питань. В першу чергу, їх цікавить чому небезпечні свинецсодержащие відходи досі лежать поруч із Зеленим Бором? Хто, кому і в якому обсязі відшкодував шкоду, про який йдеться в листі облвиконкому? Чи було при цьому враховано шкоду здоров’ю жителів села, заподіяну в результаті зберігання золи свинцевою? Хто, коли і в якому обсязі компенсує заподіяну здоров’ю людей та навколишньому середовищу шкоду? Хто, коли і куди планує прибрати відходи з території, прилеглої до населеного пункту? Як будуть очищати забруднене місце? Де саме бралися проби, в яких було виявлено перевищення хімічних речовин в грунті? Чому до сих пір не взяті проби ґрунту на приватних подвір’ях і проби води на предмет наявності в ній свинцю і його сполук?

Слідчий комітет по Берестській області веде розслідування справи, порушеної за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 статті 278 «Порушення правил безпеки при поводженні з генно-інженерними організмами, екологічно небезпечними речовинами та відходами» щодо двох індивідуальних підприємців.

За словами жителів Берестя, які побували на звалищі, там стоїть нестерпний хімічний запах, що викликає блювотні позиви. Територія оточена парканом, але він не суцільний і підійти до золи не складає труднощів. З-під гори відходів рудуваті калюжки, минаючи огорожу, течуть в зелений бір …

За матеріалом Зелений портал

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *