Святкуймо Новий рік осінню

Минає пора, яку поки не хочеться одпускати. Тим більше, що автор хотів би переконати в тому, що осінь варто того, щоб з неї починати Новий рік.

Традиційно слов’яни святкували початок нового літа навесні. Зрозуміло, що не могла оминути людська увага й час від якого починалось зростання дня – зимове сонцестояння. На його період припало святкування Різдва, Святки, Коляди. Фольклористам добре відомі зв’язки щедрівок і веснянок. В щедрівках зустрічаються типово весняні мотиви з появою птахів, сівбою. 

В народному календарі, без сумніву, найбільшою увагою обдаровані, що підтверджується наявністю великих пісенних циклів, Коляди, Великдень, Купала.  А ось осінні пісні, хоча й відомі на багатому слідами прадавнини Західному Поліссі, не можуть похвалитися ні багатою палітрою і широкою відомістю. Те ж саме можна сказати про обряди, які припадають на осінні свята. І все ж таки, якщо добре придивитися, традиційне виправдання Новому року осінню найдеться. Народна мудрість каже, що основні роботи на землі мають бути завершені до кінця вересня: “Пречиста – сівба чиста”, “Хто не посіється до Чесного Хреста – не варт собачого хвоста”, “”Хто не викопає картоплі до Богослова – не варт доброго слова”. 

Саме осінню починається церковний календар. З часів Першого Вселенського собору початок так званого індикту припадає на день преподобного Семена-Стовпника або 14 вересня за новим стилем. Традиційно Новий рік святкують осінню в іудаїзмі. Хоча ця традиція виникла в іншому кліматичному поясі і для більшості жителів Європейської рівнини вона невідома, ця ідея можу виявитись корисна й для них, хоча б з уваги на те, що виникла там де з’явились найдавніші форми державності, регульованої економіки. 

В бюрократичних державах, і, як варіант, державах з плановою господаркою, дата початку Нового року має велике значення. Затвердження фінансування і потреба “закриття” фінансового року ведуть до того, що часто кошти виділяються з наростанням і в останній квартал організаціям треба освоїти найбільшу їх кількість. Республіки, які виникли на залишках Російської імперії, а після й СРСР опинились у полоні традиційних часових стереотипів. Новий рік в них розпочинається в січні, а закінчується в грудні. І до нього прикипіли парламенти, міністерства фінансів і, звичайно, бухгалтера на місцях, а за ними ціле військо трудящого люду. Але задумаймося на хвилинку, чи не змінити час початку Нового року, хоча б тільки для фінансової сфери?

Яка велика користь буде для господарки, коли Новий рік починатиметься осінню! Не треба буде класти асфальт, прокладати труби, штукатурити будинки, фарбувати чи мурувати в холодну дощову погоду, або й при мінусовій температурі! Решту користей можете собі додумати … .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *