Світязю залишилось півстоліття (ВІДЕО)

Віктор Місіюк, На здоров'я
11/02/2021, Leave a comment

Кругообіг води у природі зламався, констатують науковці. Саме тому пересихають криниці й природні водосховища.

В інституті водних проблем цю ситуацію спрогнозували ще кілька років тому. З кожним роком в Україні фіксують зменшення кількості опадів на 8 млм.

“Оці 8 мл – це метр-півтора падіння ґрунтових вод. Кількість того, що випаровується внаслідок підвищення температури, приблизно на 20 % зросла”, – говорить Михайло Ромащенко, директор Інституту водних проблем.

У південних областях цифра зросла на усі 50 %. Вода випаровується, але на ці території більше не повертається.

На гідрометеостанції поблизу найбільшого в Україні озера Світязь тепер воду рахують до краплини. Минулого року водойма почала зникати просто на очах.

Світязь раніше був мало схожим на курорт. Сира погода, багато комарів, довкола болото. Щоб дійти до озера покупатися, треба було по коліна пройти болотом. Спочатку зникло болото, далі теплішала вода – температура повітря піднімалася щороку на непомітні 1-2 градуси, аж доки остаточно не змінила клімат у регіоні. Тут всі сподівалися, що ситуацію виправлять опади. Але після осінніх злив Світязь так і не повернув собі всю воду.

Світязь – це найбільше озеро в Шацькому заповіднику. Менші водойми тут деградують ще виразніше.

Цей процес – незворотній. Залишилось до 50 років життя, доки озеро не перетвориться на болото“, – зазначає Володимир Самусєв, заступник очільника Шацької райдержадміністрації.

Перш ніж пити, воду з озера досліджують на наявність нітратів – тестер вперше абсолютно білий. Мікробіологи кажуть, справа ось в кульках водоростей. Вони природно очищують воду у Світязі. Але хіміки закликають не поспішати радіти. Досі аналізи проводили за радянськими стандартами, не зважали, приміром, на сучасні агрохімікати.

В одній з чотирьох надсучасних лабораторій, побудованих за кошти Європейського Союзу, українські науковці вже у найближчі півроку проаналізують воду з усіх українських водойм. Перші результати вже шокували науковців.

У воді було виявили і парфюмерію, і наркотичні засоби, і нові забруднювачі, яких навіть в європейський стандартах немає“, – розповів Валентин Шліхта, голова Держводагенства.

Тобто те, що не висушить глобальне потепління, може виявитися непридатним для пиття через забруднення.

За матеріалом ТСН

Залишити відповідь